Göçmen gebelerde yetersiz ve dengesiz beslenmenin anemi üzerine etkileri
The Effect of insufficent and unbalenced nutrition on anemia in immigrant pregnants
- Tez No: 91854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Göçmen gebelerde yetersiz ve dengesiz beslenmenin anemi üzerine etkileri Gebelikte anemi gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde de gebe kadınlar arasında oldukça yaygın olan anemi, gelişmekte olan fetusun ve annenin sağlığım olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmada Van İli merkezinde yaşayan göçmen gebe kadınlardaki yetersiz ve dengesiz beslenme durumu ve anemiye etki eden yaş, çocuk sayısı, gebelik sayısı, gebelik aralığı, gebelik haftası, düşük, kürtaj, ölü doğum sayılan gibi faktörlerin ortaya koyulması amaçlandı. Bu amaçla 1999 Yılı 15 Kasım- 1 Aralık tarihleri arasında, merkeze bağlı köyler arasından küme örneklem yöntemi ile belirlenen Alaköy, Erçek, Bostaniçi Köylerinden 51 ( köy grubu ), göçmenlerin yoğunlukta yaşadığı 7, 8, 9,10 No'lu Sağlık Ocaklarından 68 ( göçmen grubu ) ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kadm- Doğum Polikliğine başvuran 54 ( hastane grubu ) kişi basit rastgele yöntem ile seçilerek üç grup oluşturuldu ve toplam 174 gebe kadın araştırma kapsamına alındı. Gebe kadınlara 13 sorudan oluşan bir anket ile beslenme durumlarım değerlendirmek için günlük 5 ana besin gruplarını tüketme sıklıklarını içeren kompozit index uygulandı. Bu uygulamanın ardından gebe kadınların kanlan alındı. Anemi sının olarak D.S.Ö'nün belirlediği 1 1 g / di kabul edildi. Hemoglobin ortalamalan, köy grubunda 12.3 ± 1.48, göçmen grubunda 10.5 ± 1.23, hastane grubunda 12.4 ± 1.31 olarak bulundu. Köy grubundaki gebe kadınlann % 22' si, hastane grubundaki gebe kadınlann %7'si, göçmen grubundaki gebe kadınlann ise % 96 'sının yetersiz beslendiği tespit edildi. Beslenme düzeyi ile hemoglobin değeri arasında köy, hastane ve göçmen gruplannda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p= 0.001, p = 0.012, p = 0.40). Gebelik haftası ile hemoglobin değeri arasında ise; köy, hastane ve göçmen gruplanndaki gebe kadınlann gebelik haftası arttıkça hemoglobin değerinin düştüğü belirlendi. Köy grubu gebe kadınlarda hemoglobin değeri ile sadece yaş arasında istatistiksel olarak bir anlamlılık saptandı ( p = 0.02 ). Çocuk sayısı, gebelik sayısı, gebelik aralığı, düşük sayısı, kürtaj sayısı ve ölü doğum sayısı ile hemoglobin arasında bir ilişkinin varlığı tespit edilemedi ( p > 0.05 ). 44Hastane grubu gebe kadınlarda hemoglobin değeri ile yaş, çocuk sayısı, gebelik sayısı, gebelik aralığı, düşük sayısı, kürtaj sayısı ve ölü doğum sayısı arasında istatistiksel olarak bir anlamlılık belirlenemedi ( p > 0.05 ). Göçmen grubundaki gebe kadınlarda hemoglobin ile çocuk sayısı, gebelik sayısı ve gebelik aralığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı ( p< 0.05 ). Hemoglobin değeri ile yaş, düşük sayısı, kürtaj sayısı ve ölü doğum sayısı arasında ise istatistiksel olarak anlamlılık tespit edilemedi ( p > 0.05 ). Sonuç olarak; yetersiz ve dengesiz beslenmenin, demir eksikliği anemisini meydana getiren faktörlerden birisi olduğu tespit edildi. Anahtar sözcükler : göçmen, beslenme, gebe kadm, anemi, risk faktörleri 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of insufficient and unbalanced nutrition on anemia in immigrant pregnants. Anemia in pregnacy is an important public problem in developing countries. Anemia is widespread among the pregnant women in our country and affects negatively both developing fetus and its mother's health. In the research, it was aimed to bring out the condution of insufficient and unbalanced nutrition in immigrant pregnant women and same factors effecting anemia such as age, child count, pregnancy count, interval of pregnancy, the week of pregnancy aborted, curettage and stillbirth count in Van city center. For this purpose 51 people determined by the group sampling method living in Alaköy, Erçek and Bostaniçi villages that near to city center ( the village group ), 69 people from the 7th, 8 *, 9 th and 10 th Health center where the immigrants live here densly ( immigrant group ), 54 people applied to the policlinic of maternity of Yüzüncü Yıl University Medical Faculty ( hospital group ) were chosen randomly and made three groups and were totally studied 174 pregnant women. A compozid index was applied to evaluate the condition of nutrition, including consuption intervals of five feed groups by a guestionnaire consist of 13 guestion to the pregnants women. After this blood samples were taken from pregnant women. Being anemia border, it was accepted 1 1 g / dl that determined by W.H.O. The mean haemoglobin values were found 12.3 ± 1.48 in the village group, 10.5 + 1.23 in the immigrant group and 12.4 ± 1.31 in the hospital group. Insufficient nutrition was established 22 % of pregnant women in the village group, 7 % of pregnant women in the hospital group and 96 % of pregnant women in the immigrant group. In between feeding level and haemoglobin level, villages, hospital and immigrant group, it was found a significant relation statistically ( p = 0.001 p = 0.012, p = 0.040 ). Between the week of pregnancy and haemoglobin level; haemoglobin level decreased that increasing the week of pregnancy in the pregnant women of village, hospital and immigrant group. It was found an important relation statistically between haemoglobin level and age in pregnant women of village group ( p = 0.02 ). It was not found a relation between child count, pregnancy count, interval of pregnancy, aborted, curettage count, stillbirth and haemoglobin level ( p > 0.05 ). 46It was not found important relation statistically between haemoglobin level and age, child count, pregnancy count, interval of pregnancy, aborted count, curettage count, stillbirth count in pregnant women, in the hospital group ( p > 0.05 ). It was found statistically important relation between haemoglobin level and child count, pregnancy count, interval of pregnancy in women in the immigrant group ( p < 0.05 ). It was not estabilished an important relation statistically between haemoglobin level and age, aborted count, curettage count, stillbirth count ( p > 0.05 ). In conclusion; insufficient and unbalanced nutrition was found to be one of the factors causing iron deficiency anaemia. Key words : immigrant, nutrition, pregnant woman, anemia, risk factors 47