Dergi ve Türk Kültürü dergilerinin SSCB'ye bakışı: Karşılaştırmalı bir değerlendirme
The perspective of Dergi and Türk Kültürü journals on the USSR: A comparative evaluation
- Tez No: 918563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TÜMEN SOMUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Sovyetler Birliği'nin soğuk savaş döneminin öncesinde ve sonrasında yaşadığı dönüşümleri ve bu dönemin Türk dünyası üzerindeki etkilerini incelerken, Sovyet politikalarına yönelik eleştirel yaklaşımlar geliştiren iki önemli yayın organı olan Dergi ve Türk Kültürü Dergisi üzerinden bir perspektif sunmaktadır. Çalışma, Sovyetler Birliği'nin sosyal, ekonomik ve politik yapısındaki değişimleri çok yönlü bir şekilde değerlendirirken, Türk topluluklarının kültürel ve siyasi mücadelelerini tarihsel bir bağlamda ele almaktadır. Sovyetler Birliği'nin Türk topluluklarına yönelik politikaları, özellikle dil, din ve kültür üzerindeki baskılarla dikkat çekmiştir. Merkezi planlama ve sanayileşme politikaları, yerli halkların ekonomik bağımsızlığını zayıflatırken, kültürel kimliklerini koruma mücadelelerini güçleştirmiştir. Sovyet yönetimi, Türk dünyasında Ruslaştırma politikaları yürütmüş, bu politikalar eğitimden kültürel mirasa kadar birçok alanda derin izler bırakmıştır. Bu bağlamda, Dergi ve Türk Kültürü Dergisi, Sovyet yönetiminin Türk topluluklarına yönelik politikalarını eleştiren önemli yayın organları olarak öne çıkmaktadır. Sovyetler Birliği'nin Türk halklarına yönelik politikaları, yalnızca dönemin uluslararası dinamiklerini değil, aynı zamanda Türk topluluklarının kültürel ve siyasi mücadelelerini şekillendiren temel unsurları temsil etmektedir. Dergi ve Türk Kültürü Dergisi, bu politikaları eleştiren ve Türk halklarının milli kimliklerini savunan çalışmalar ortaya koymuş, Sovyet baskılarına karşı Türk dünyasının direnişini destekleyen önemli kaynaklar olarak tarihe geçmiştir. Bu bağlamda çalışma Sovyetler Birliği'nin politikalarını ve Türk dünyasına etkilerini derinlemesine ele alarak, dönemin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısına ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a perspective on the transformations experienced by the Soviet Union before and after the Cold War period and examines the impact of this era on the Turkic world through a critical analysis of Soviet policies, focusing on two significant publications: Dergi and Türk Kültürü Dergisi. The study evaluates the social, economic, and political changes within the Soviet Union in a multidimensional manner while addressing the cultural and political struggles of Turkic communities in a historical context. The Soviet Union's policies toward Turkic communities were particularly marked by pressures on language, religion, and culture. Centralized planning and industrialization policies weakened the economic independence of local populations while complicating their efforts to preserve their cultural identities. The Soviet administration implemented Russification policies across the Turkic world, leaving deep traces in areas ranging from education to cultural heritage. In this context, Dergi and Türk Kültürü Dergisi emerge as significant publications that criticized Soviet policies toward Turkic communities. The Soviet Union's policies against Turkic peoples not only reflect the international dynamics of the era but also represent fundamental elements shaping the cultural and political struggles of Turkic communities. Both Dergi and Türk Kültürü Dergisi offered critical analyses of these policies, producing works that defended the national identities of Turkic peoples and supported their resistance against Soviet oppression, becoming essential sources in this regard. This study aims to deeply analyze Soviet policies and their effects on the Turkic world, shedding light on the social, economic, and cultural structures of the period.