Balpınar beldesi (Batman) ve çevresinin etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical characteristics of balpinar town (Batman) and surroundings
- Tez No: 918562
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Batman iline bağlı Balpınar Beldesi'nde yapılan saha çalışmalarında 10'u erkek, 11'i kadın olmak üzere toplam 21 kişi ile görüşme sonrasında 42 familya içerisinde 107 cinse ait 147 takson hakkında toplam 261 etnobotanik bilgi elde edilmiştir. Elde edilen geleneksel etnobotanik toplam 261 bilginin kullanım alanlarına göre sınıflandırıldığında sağlık alanında 65, beslenme alanında 107, endüstri alanında 19, tarım ve hayvancılıkta 54 ve diğer alanlarda ise 16 bilgi kaydı yapılmıştır. Sağlık kategorisine göre en çok kullanılan alt kategoriler için takson sayıları şu şekildedir; mide ağrısı 11, karın ağrısı 10, şeker hastalığı 9, öksürük kesici 7, yara iyileştirici 6, eklem ağrısı 5, soğuk algınlığı 5, astım 4, diş ağrısı 3, kan yapıcı 3. Saha çalışmalarından elde edilen verilerin familya takson sayılarına göre ilk 10 familya şu şekilde sıralanmıştır; Asteraceae 21, Brassicaceae 13, Fabaceae 12, Lamiaceae 11, Rosaceae 11, Solanaceae 8, Cucurbitaceae 7, Apiaceae 6, Malvaceae 6, Amaryllidaceae 5. Elde edilen verilerin cins takson sayılarına göre ilk 10 cins şu şekilde sıralanmıştır; Allium 5, Brassica 4, Achillea 3, Alcea 3, Capsicum 3, Cota 3, Solanum 3, Vicia 3, Mentha 2, Salvia 2.
Özet (Çeviri)
During the field studies conducted in Balpınar Town of Batman province, a total of 261 ethnobotanical information was obtained about 147 taxa belonging to 107 genera in 42 families, after interviews with a total of 21 people, 10 men and 11 women. When the 261 traditional ethnobotanical information obtained was classified according to their usage areas, 65 in the field of health, 107 in the field of nutrition, 19 in the field of industry, 54 in agriculture and animal and 16 in other fields. The taxon numbers for the most commonly used subcategories according to the health category are as follows; stomach ache 11, abdominal pain 10, diabetes 9, cough suppressant 7, wound healing 6, joint pain 5, cold 5, asthma 4, toothache 3, blood builder 3. According to the number of family taxa in the data obtained from field studies, the first 10 families are listed as follows; Asteraceae 21, Brassicaceae 13, Fabaceae 12, Lamiaceae 11, Rosaceae 11, Solanaceae 8, Cucurbitaceae 7, Apiaceae 6, Malvaceae 6, Amaryllidaceae 5. According to the number of genus taxa in the data obtained, the first 10 genera are listed as follows; Allium 5, Brassica 4, Achillea 3, Alcea 3, Capsicum 3, Cota 3, Solanum 3, Vicia 3, Mentha 2, Salvia 2.