Biyoloji ve fen bilimleri öğretmenlerinin biyomimikri ile ilgili görüşleri
Views of biology and science teachers on biomimicry
  1. Tez No: 918593
  2. Yazar: BURÇİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ALEV ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyoloji ve fen bilimleri öğretmenlerinin biyomimikriye ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın amacına yönelik verileri elde etmek için nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda biyoloji ve fen bilimleri öğretmenliği yapmakta olan 19 öğretmen oluşturmuştur. Çalışma grubunun tespitinde belli özellikleri karşılayan öğretmenlerle görüşmeler yapıldığından, ölçüt örneklem tercih edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan“Biyoloji ve Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Biyomimikriye İlişkin Görüşleri”isimli yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu araştırmanın uygulama sürecinde gerçekleştirilen görüşmeler, yüz yüze ve online olarak yapılmıştır. Çalışmanın verileri, içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin biyomimikri kavramına hâkim olduklarını ancak bazı öğretmenlerin kavram karmaşası yaşadıklarını göstermiştir. Aynı zamanda bu araştırma, öğretmenlerin biyomimikriyi derslerinde çeşitli amaçlar için kullanıldıklarında derslere ve öğrencilere çok yönlü katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca öğretmenler, biyomimikrinin ders kitaplarında, öğretim programlarında, basılı ve dijital kaynaklarda, öğretmen eğitimlerinde ve öğrenci atölyelerinde daha fazla yer almasına ilişkin önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of biology and science teachers regarding biomimicry. Phenomenology, one of the qualitative research methods, was used to obtain data for the purpose of the study. The study group consisted of 19 teachers who work as biology and science teachers in public institutions affiliated with the Ministry of National Education in Ankara. Criterion sampling was preferred in the selection of the study group since interviews were conducted with teachers who met certain criteria. A semi-structured interview form titled“Biology and Science Teachers' Views on Biomimicry Interview Form,”prepared by the researcher, was used as the data collection tool in the study. The interviews conducted during the implementation process of this research were carried out both face-to-face and online. The data in this study was evaluated using the content analysis method. The results obtained in the study showed that teachers were familiar with the concept of biomimicry, but some teachers experienced conceptual confusion. At the same time, this study revealed that when teachers used biomimicry for various purposes in their lessons, it made multifaceted contributions to the lessons and students. In addition, teachers made suggestions for biomimicry to be included more in textbooks, curriculum, printed and digital resources, teacher trainings and student workshops.