Türk hukukunda kamu görevlilerinin özel yargılama usulüne tabi olması ve yaşam hakkı bağlamında değerlendirilmesi
The special judicial procedure for public officials in Turkish law and its evaluation in the context of the right to life
  1. Tez No: 918607
  2. Yazar: ŞEVVAL ARSLAN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Tarihsel süreç içerisinde kamu görevlilerinin yargılama usulüne özgü kurallar pek çok gelişmiş ülkede kaldırılmış olmakla beraber hukukumuzda yüz elli yılı aşkın süredir kamu görevlileri hakkında özel yargılama usulü varlığını korumaktadır. Bu süreç boyunca memurların özel yargılama usulüne bağlı olmasının ayrıcalık olduğu savunulduğu gibi tam tersi bunun bir ayrıcalık değil memur güvencesinin gereği olduğu görüşü de savunulmuştur. Ancak 1982 Anayasası ile memur yargılamasına ilişkin bizzat Anayasa ile düzenleme getirilmesi ile sistemin varlığı, Anayasal bir zorunluk haline gelmiştir. Bununla beraber izin sistemine ilişkin birtakım normların ve bunlara ilişkin uygulamanın, bazı hak kategorileri bakımından problem teşkil ettiği görülmektedir. Söz konusu hakların başında ise hiyerarşik olarak en yüksek insan hakkı olduğu kabul edilen yaşam hakkı gelmektedir. Bu nedenle Türk hukukunda kamu görevlilerine özgü yargılama prosedürüne ilişkin problemlerin tespit edilmesi ve konuya ilişkin çözüm önerisi getirilmesi ihtiyacı oluşmuştur. Bu doğrultuda çalışmamızın birinci bölümünde Türk hukukunda kamu görevlisi yargılamasının tarihçesi, günümüzdeki uygulaması ve kapsamına değinilmiş; ikinci bölümde uluslararası sözleşme organlarının içtihatları çerçevesinde yaşam hakkı ve etkili soruşturma yükümlüğü bağlamında hukukumuzda kamu görevlisi yargılamalarına dair kural ve uygulamalar incelenmiş; çalışmamızın sonunda ise konuya ilişkin genel değerlendirme ve önerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the special trial procedures for public officials have been abolished in many developed countries over time, such procedures have remained a part of our legal system for over 150 years. Throughout this process, it has been debated whether subjecting officials to special judicial procedures constitutes a privilege. Conversely, it has also been argued that this is not a privilege but rather a necessity to ensure the security of officials. However, with the adoption of the 1982 Constitution, the system became a constitutional obligation through the introduction of a specific provision regulating the prosecution of officials. However, it has been observed that certain norms related to the permission system and their implementation create challenges for certain categories of rights. The right to life, universally recognized as the highest-ranking human right, stands at the forefront of these rights. Therefore, it is essential to identify the issues related to the special trial procedures for public officials in Turkish law and to propose effective solutions to address them. Accordingly, the first part of this study examines the history, current practices, and scope of proceedings involving public officials under Turkish law. The second part analyzes the rules and practices governing such proceedings in the context of the right to life and the obligation of effective investigation, as interpreted by the jurisprudence of international treaty bodies. Finally, the study concludes with a general evaluation and recommendations on the subject.