Yaşama hakkı kapsamında Türk ceza hukukunda ötanazi
Euthanasia in Turkish criminal law within the scope of the right to life
  1. Tez No: 918611
  2. Yazar: SELCEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKÂN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
“Yaşama Hakkı Kapsamında Türk Ceza Hukukunda Ötanazi”başlıklı bu tez, dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde ötanazinin daha iyi anlaşılabilmesi için yaşama hakkı kavramı üzerinde durulmuş, yaşama hakkının hukuksal temelleri ve tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Akabinde yaşama hakkının başlangıcı ve sona erme zamanı tıbbi ve hukuki bir perspektifte ele alınmış ve yaşama hakkının korunmasından bahsedilmiştir. Bu bölümde son olarak yaşama hakkına ilişkin olarak gündeme gelen tartışmalı alanlar, ötanaziyle bağlantılı olacak şekilde incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, ötanazi kavramı tüm yönleriyle kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Öncelikle ötanazinin tarihçesi, dinlerin ötanaziye bakışı, ötanazinin türleri ve ötanazinin meşruiyetine yönelik doktrindeki tartışmalardan bahsedilmiştir. Bölümün son kısmındaysa anayasa hukuku, medeni hukuk ve sağlık hukuku çerçevesinde Türk hukukunda ötanaziye ilişkin mevcut kanuni düzenlemelere yönelik bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, ötanazi ve benzeri uygulamalara ilişkin diğer ülkelerin hukuk sistemlerinin yasal düzenlemelerinden bahsedilerek dünya genelinde ötanaziye yönelik bakış açısı ortaya konulmuştur. Devam eden süreçte ötanaziye ilişkin uluslararası düzenlemelere değinilmiş, sonrasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ötanaziye ilişkin verdiği kararlar incelenerek ötanaziye yönelik yaklaşımı ortaya konulmuştur. Çalışmamızın dördüncü bölümündeyse Türk ceza hukukunda ötanazinin yeri ve cezalandırılabilirliği sorununun çözümü açısından önemli görülen kasten öldürme, kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi ve intihar yönlendirme suçları kapsamında bir inceleme gerçekleştirilmiş ve ötanazinin Türk hukukunda uygulanabilirliği üzerine bir değerlendirme yapılarak çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Euthanasia in Turkish Criminal Law within the Scope of the Right to Life”consists of four main chapters. In the first part of our study, the concept of the right to life is emphasized to better understand euthanasia. Then, the legal foundations and historical development of the right to life are explained. Subsequently, the beginning and the end of the right to life are discussed from a medical and legal perspective and the protection of the right to life is mentioned. Finally, this chapter examines controversial areas related to the right to life in relation to euthanasia. In the second part of our study, euthanasia is discussed comprehensively in all its aspects. Firstly, the history of euthanasia, the perspective of religions on euthanasia, the types of euthanasia, and the debates in the doctrine regarding the legitimacy of euthanasia are discussed. In the final part of the chapter, an evaluation of the current legal regulations on euthanasia in Turkish law is conducted within the framework of constitutional law, civil law, and health law. In the third part of our study, the legal regulations of the legal systems of other countries regarding euthanasia and similar practices are mentioned and thus the perspective on euthanasia in the world is revealed. Subsequently, international regulations on euthanasia are addressed, followed by an analysis of the European Court of Human Rights' rulings on euthanasia, which reveal its approach to the matter. In the fourth chapter of our study, an analysis is conducted within the scope of intentional killing, intentional killing through negligent conduct, and the crime of assisting suicide, which are considered important in solving the issue of the place of euthanasia in Turkish criminal law and its punishability. At the end of the chapter, the applicability of euthanasia in Turkish law is evaluated and our study is completed.