Türk ceza hukukunda yağma suçu
The crime of plundering in Turkish penal code
- Tez No: 645798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
1926 tarihinden itibaren uygulanmakta olan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu, 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile ilga edilmiştir. Mülga 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda gasp olarak adlandırılan yağma suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Özel Hükümler”başlıklı ikinci kitabının,“Kişilere Karşı Suçlar”isimli ikinci kısmının,“Malvarlığına Karşı Suçlar”şeklindeki onuncu bölümünün 148., 149. ve 150. maddelerinde düzenlenmiştir. 5237 sayılı TCK'nın 148/1. maddesinde yağma suçunun basit hali, 148/2. maddesinde senedin yağması suçu, 149. maddesinde yağma suçunun ağırlaştırıcı nitelikli unsurları, 150. maddesinde daha az cezayı gerektiren haller ve 168. maddesinde ise yağma suçlarına da uygulanacak olan etkin pişmanlık hükümleri düzenlenmiştir. Yağma suçu, tehdit veya cebir kullanmak suretiyle, malın alınmasıdır. Tehdit, cebir ve hırsızlık suçlarından meydana gelen yağma suçu, bileşik bir suçtur. Bileşik suç olması itibarıyla suçla korunan birçok hukuki yarar bulunmaktadır. Zilyetlik, mülkiyet hakkı, yaşam hakkı, kişi özgürlüğü ve vücut dokunulmazlığı gibi hukuki yararlar bu suçla korunmaktadır. Bu nedenle yağma suçu, malvarlığına karşı işlenen suçlar arasında en tehlikeli ve ağır yaptırımlara tabi tutulan bir suçtur. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kavramsal inceleme, eski ve yeni kanun kapsamında suçun gelişimi, suçla korunan hukuki değerler ve benzer suçlardan ayrımı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, suça ilişkin genel bilgiler verilmiş, ayrıca suçun unsurları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Son bölümde ise suçun nitelikli halleri, özel görünüş şekilleri, etkin pişmanlık, soruşturma ve kovuşturma usulü, görevli ve yetkili mahkeme, yaptırım ile zamanaşımı hususları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Penal Code no 765 which is applied since 1926 has been abolished by the Turkish Penal Code no 5237 which is entered in force on June 1, 2005. The crime of plundering which is named as deforcement in abolished Turkish Penal Code no 765 is arranged in the 148th, 149th and 150th articles of tenth part as crimes against“Property Ownership”of the second part named“Offenses Against The Person”in the second entitled“Special Provisions”of Turkish Penal Code no 5237. Turkish Penal Code no 5237 in which, the simple circumstance crime of plundering in article 148/1, crime of bill plundering in article 148/2, aggravating elements in article 149, circumstances requires less punishment in article 150 and adjudgements effective remorse to be applied crime of plundering in article 168 are regulated. Crime of plundering, is obtaining property by using compulsion or threat. Crime of plundering which is consisted of threat, compulsion and theft is a compound crime. Since it is a compound crime it has plenty legal benefits which are protected by crime. Legal benefits like possessory, property right, personal liberty, right to life and physical integrity are protected by this crime. That is why crime of plundering is subjected severe sanctions and the most dangerous one between the crimes committed against properties. The study consists of three main parts. In the first part, it is focused on cognitive research, the development of crime under scope of old and new law, legal values protected by crime and its difference from similar crimes. In the second part, it is given general informations related the crime, besides its elements are examined in detail. In the last part, qualified circumstances of the crime, specific appearance of crime, effective remorse, investigation and prosecution methods, competent court, sanction and prescription cases are studied.