İstanbul'da üreme sağlığı hizmeti veren iki kurumda hizmetlerin başvuran merkezli olarak değerlendirilmesi
Client oriented evaluation of services at two reproductive health centers in İstanbul
- Tez No: 91862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY YOLSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Üreme sağlığı hizmetlerinin, yeterince yaygın, sık, etkin ve kullanılabilir olmaması nedeniyle, normal ve fizyolojik süreçler olan cinsellik, gebelik ve doğum dünyada hergün onbinlerce kişinin ölümüne, çok daha fazlasının sakat kalmasına neden olmaktadır. Hizmetlerin ve dolayısıyla doğum kontrol yöntemlerinin sürekli kullanılabilirliğinin koşulu, başvurana odaklı ve kaliteli olmasıdır. Kalitenin gelişimi ve denetlenmesi için sağlık dahil pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaya başlanan Toplam Kalite Yönetimi'nin bir benzeri Client-Oriented, Provider Efficent (COPE) adıyla, üreme sağlığı hizmetleri için geliştirilmiştir. Bu tanımlayıcı çalışmada, COPE'nin iki gereci olan başvuran akış analiz çizelgesi ve başvuran görüşme formu kullanılarak, istanbul'da üreme sağlığı hizmeti veren iki kamu kurumunda, hizmetlerin başvuran merkezli olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yüksek öğrenim düzeyine ve herhangi bir sosyal güvenceye sahip olanlar, ağırlıklı olarak İstanbul Tıp Fakültesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Birimi(İTF.KÇS)'ni tercih etmişlerdir. İTF.KÇS'de sunulan hizmet, toplam hizmet süresi, toplam bekleme süresi, aile planlaması danışmanlığı verilme durumu bakımından Üsküdar Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi(Ü.AÇSAP)'ne göre daha“kaliteli”dir. Ü.AÇSAP'a başvuranların %79,3'ü, İTF.KÇS'ye başvuranların ise tamamı, seçme olanakları olduğunda da yine aynı kurumu tercih edeceklerini belirtmişlerdir. Her iki kuruma başvuranlar, hakkında bilgi aldıkları yöntem olarak yalnız geri dönüşümlü yöntemleri hatırlayabilmişlerdir. Ü.AÇSAP'ta daha etkili bir randevu sistemi oluşturulması, bekleme sürelerini azaltabilir. Her iki kurum çalışanları; başvuran hakları, danışmanlık ve iletişim becerileri konusunda eğitilmeli, yöntem çeşitliliği sağlanmalı, hizmet sunanların her yöntem hakkında yeterli bilgi vermesi sağlanmalıdır. Sonuç olarak verilen hizmetin kalitesini değerlendirmede ve geliştirmede bir kendi kendini değerlendirme sistemi olan COPE uygulanabilir bir yöntemdir. Ancak üreme sağlığı hizmetlerinin etkinliğinde, temel sorunların uluslararası kojonktürden ve ülke politikalarından kaynaklandığı göz ardı edilmemelidir. 90
Özet (Çeviri)
SUMMARY Client Oriented Evaluation of Services at Two Reproductive Health Centers in Istanbul Because of the reproductive health services are not widely spread, frequent, effective and appropriate, the normal and physiological processes that are sexuality, pregnancy and delivery causes ten thousands of people to die and more of them to become disabled in the world everyday. The condition of continuity and appropriateness of services and so contraception is being focused on client and qualitated. Client-Oriented, Provider-Efficent (COPE) which is similar to total quality management (currently used in many areas including health in order to improve and audit quality) is developed for reproductive health services. In this descriptive study, we aimed to evaluate these services as client centered by using the two tools of COPE which are client flow analysis chart and client interview form in two govermental reproductive health care centers in Istanbul. Clients who prefer Istanbul Medical Faculty Woman and Child Health Center (ITF.KCS) are at high graduate levels and have social insurance. The service content, total services time, total waiting period, family planning counselling services in ITF.KCS are more qualified than those delivered in Uskudar Woman and Child Health and Family Planning Center (U.ACSAP). Seventy nine percent of the applicants to U.ACSAP and all of applicants to ITF.KCS states that they would prefer the same provider again if they had the chance to choose. Applicants to both providers could only remember the temporary contraseptive methods. Developing a more effective appointment system could decrease the waiting period. Health personnel working at the both centers must be educated about patient (client) rights, counsultation and communication skills, variety of methods must be increased, providers must give counsultation about all contraceptive methods. As a result, COPE as a self-assessment system in evaluation and improvement of quality of services is an applicable method. But it should be kept in mind that the problems in the efficiency of reproductive health services depends on the international economic situation and national politics. 91