Ankara il merkezindeki içme ve kullanma sularının polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile mikrobiyolojik analizlerinin yapılması
Analysis of drinking water sources in Ankara city with PCR method
  1. Tez No: 91861
  2. Yazar: RECAİ OĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN HASDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, sağlık bilimlerinin bir çok alanında yaygın olarak kullanılan PZR tekniği ile Ankara İl Merkezi'ndeki içme ve kullanma suları analiz edilmiştir. Çalışma kapsamına Ankara şehir şebekesi suyu, Ankara Garnizonu içerisinde bulunan askeri birliklere ait kuyu suları ve ticari şişe sulan dahil edilmiştir. Belirtilen yerlerden toplam 111 adet su örneği alınmıştır. Su örneklerinde, dörtlü PZR tekniği kulanılarak ternptoleran koliform, Escherichia coli, Shigella ve Salmonella bakterileri ile, standart PZR tekniği kullanılarak Giardia paraziti araştırılmıştır. Mikroorganizmaların DNA'larının eldesi için“dondurma ve çözdürme”yöntemi kullanılmıştır. Bakteriler için ortak PZR şartları geliştirilmiştir. Kullanılan primerler arasında çapraz reaksiyon meydana gelmemiştir. Analizi gerçekleştirilen su numunelerinin % 33.3'ünde (şehir, şebekesi %25.9, kuyu suları %50.0, ticari şişe suları %32.0) E.coli saptanmıştır. Su örneklerinin hiç birinde Salmonella, Shigella bakterileri ile Giardia parazitine rastlanmamıştır. Standart bakteriyolojik su analiz yöntemlerinin 24 - 48 saatte sonuçlanmasına ve tek bir mikroorganizma grubunun araştırılmasına karşın, çalışmada kullanılan dörtlü PZR tekniği ile analiz başına düşen süre ortalama dört saate inmiş ve bir analizde 4 mikroorganizma grubu incelenebilmiştir. Yapılan analizler göstermiştir ki, içme suyu olarak kullanılan su kaynaklarının tamamı güvenli değildir. İlgili kesimler bu konuda bilgilendirilmeli ve toplum sağlığını bu kadar yakından ilgilendiren içme ve kullanma suyu kalite kontrolü konusunda daha etkin önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the present research, we used PCR method which is used commonly in health sciences, to analyse water samples taken from different sources in Ankara. Tap water, spring water sources of military forces and bottled water samples analysed. A total of 111 water sapmles collected. We used multiplex PCR method for thermotoleran coliforms, Escherichia coli, Salmonella and Shigella and Basic PCR technique for Giardia analysis in water samples. For the recovery of microbial DNA, it was used“freezing - thawing”method. We used common conditions for bacterial multiplex PCR anaysis. There was no cross-reaction between primers. We found E.coli in samples taken from tap water, spring water and bottled water, 25.9 %, 50.0 % and 32.0 % respectively. The percentile of contaminated waters in all samples was 33.3. We did not find Salmonella, Shigella and Giardia in water samples during the study. Standart bacteriological methods for the examination of water generally take about 24 - 48 hours and generally only one type of bacteria is investigated, but in our methods the whole procedure for four bacteria took about 4-6 hours. Results indicated that all of the drinking water samples were not healthy. The people related this subject must be educated and more effective control methods have to be adapted to this public health problem