İklim değişikliğinin ve sosyo-ekonomik parametrelerin altyapı projeleri üzerindeki etkisinin yapay zekâ kullanılarak tahmin edilmesi: Adana ili örneği
Predicting the impact of climate change and socio-economic parameters on infrastructure projects using artificial intelligence: The case of Adana province
  1. Tez No: 918623
  2. Yazar: YUSUF BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Altyapı projelerinin büyüklüğü ve karmaşıklığı, toplumun uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılamada kritik bir öneme sahiptir. Bu projeler, sürdürülebilir ve güvenilir altyapılar oluşturarak, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre sunmayı hedeflemektedir. Bu tez çalışmasında, Adana ilinde iklim değişikliği ve sosyo-ekonomik parametrelerin içme suyu ve atıksu altyapı projeleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapay zekâ destekli makine öğrenmesi algoritmaları kullanılmıştır. Modellerde kullanılacak parametrelerin belirlenmesi için SWARA (Adım Adım Ağırlık Değerlendirme Oranı Analizi) ve PCA (Temel Bileşen Analizi) yöntemleri uygulanmıştır. 2006-2023 yılları arasındaki veriler dikkate alınarak, dağıtım debisi ve buna bağlı olarak içme suyu ve atıksu proje büyüklüklerinin geleceğe yönelik tahmini için Lasso, Ridge, XGBoost ve SVR gibi makine öğrenmesi algoritmaları kullanılmıştır. Kurulan modellerin performansı MAE, RMSE, R² ve Nash-Sutcliffe Verimliliği (NSE) katsayıları ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, şehir gelişmişliği, yerleşim nüfusu ve kayıtlı abone sayısı gibi üç sosyo-ekonomik parametre ile Aydeniz Kuraklık İndeksi (sıcaklık, güneşlenme süresi, yağış miktarı ve nem) olmak üzere toplam dört bağımsız değişkenin, altyapı projelerinin maliyet bileşenleri üzerinde belirgin etkiler oluşturduğunu göstermiş olup bu etkilerin, altyapı projelerinin planlama ve tasarım süreçlerinde dikkate alınmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The scale and complexity of infrastructure projects are critically important for meeting the long-term needs of society. These projects aim to establish sustainable and reliable infrastructure systems, ensuring a livable environment for future generations. In this thesis, machine learning algorithms were employed to examine the impacts of climate change and socio-economic parameters on drinking water and wastewater infrastructure projects in Adana Province. To determine the parameters to be used in the models, SWARA (Step-wise Weight Assessment Ratio Analysis) and PCA (Principal Component Analysis) methods were applied. Based on data from 2006 to 2023, Lasso, Ridge, XGBoost, and SVR were used to forecast distribution flow rates and, consequently, the future scale of drinking water and wastewater projects. The performance of the developed models was evaluated using MAE, RMSE, R² and Nash-Sutcliffe Efficiency (NSE) metrics. The results demonstrated that three socio-economic parameters urban development, population, and registered subscribers along with the Aydeniz Drought Index (a combination of temperature, sunshine duration, precipitation and humidity), significantly influenced the cost components. These findings emphasize the importance of considering such factors in the planning and design processes of infrastructure projects.