Kolon kanser modeli oluşturulan ratlarda mir-21 ve ilgili genin değerlendirilmesi
Evaluation of mir-21 and related gen in colon cancer model rats
  1. Tez No: 918624
  2. Yazar: İCLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünya genelinde en sık teşhis edilen üçüncü malignite olarak sıralanmakta ve kansere bağlı ölümlerin en yaygın ikinci nedeni olarak öne çıkmaktadır. KRK'nın şu anda tespiti ve tedavisi için spesifik bir biyobelirteci yoktur ve patogenezini düzenleyen temel mekanizmalar henüz tam olarak belirlenememiştir. KRK yavaş geliştiği için erken tanının, mortalitesini azaltacağı düşünülmektedir. MikroRNA'lar (miRNA'lar, miR'ler), protein sentezine katılmayan hedef genlerin ekspresyonunu düzenleyen RNA'lardır. Kanser oluşumunda miRNA'lar, tümör baskılayıcı genleri hedefleyerek kanser oluşumunu teşvik eden onkojen veya kanser oluşumunda rol oynayan genleri hedefleyerek kanser gelişimini engelleyen tümör baskılayıcı olarak rol oynamaktadırlar. miR-21 birçok kanser türünde yukarı regüle edilen onkojen bir miRNA'dır. miR-21 kolorektal kanserde doku ve serumda tespit edilmiş ayrıca kanser ilerledikçe miR-21 ekspresyonunun arttığı gösterilmiştir. Bu nedenle miR-21'in biyobelirteç olabileceği düşünülmektedir. PDCD4 ise birçok kanser türünde aşağı regüle edilen tümör baskılayıcı bir gendir. PDCD4 ekpresyonunun, miR-21 tarafından düzenlendiği düşünülmektedir. Çalışmada materyal olarak, azoksimetan (AOM) ile indüklenen kolon kanser modeli (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olarak sağlıklı Wistar albino cinsi erkek ralardan olmak üzere toplam 24 tane kolon doku örneği kullanılmıştır. Örnekler üzerinde, RNA izolasyonu yapılarak, miR-21 ve PDCD4'ün ekspresyonu Real-Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PZR) tekniği kullanılarak belirlenmiştir. miR-21 gen ekspresyonunun, AOM uygulanan grupta kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak önemli (p=0,001) olduğu gözlenmiştir. PDCD4 geni ekspresyonunun ise kontrol grubuna göre AOM uygulanan grupta azalsa da istatistiksel olarak önemsiz (p=0,137) olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen verilerin kolon kanseri ile miR-21 ve PDCD4 gen ekspresyonunun arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalarda yararlı olacağı ve kolon kanserinde disregüle olan genler açısından kolon kanserinin tanı ve tedavi çalışmalarına katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is ranked as the third most frequently diagnosed malignancy worldwide and stands out as the second most common cause of cancer-related deaths. CRC currently has no specific biomarker for its detection and treatment, and the basic mechanisms regulating its pathogenesis have not yet been fully determined. Since CRC develops slowly, it is thought that early diagnosis will reduce its mortality. MicroRNAs (miRNAs, miRs) are RNAs that regulate the expression of target genes that do not participate in protein synthesis. In cancer formation, miRNAs play a role as oncogenes that promote cancer formation by targeting tumor suppressor genes, or as tumor suppressors that prevent cancer development by targeting genes that play a role in cancer formation. miR-21 is an oncogenic miRNA that is upregulated in many types of cancer. miR-21 has been detected in tissue and serum in colorectal cancer and it has been shown that miR-21 expression increases as the cancer progresses. Therefore, miR-21 is thought to be a biomarker. PDCD4 is a tumor suppressor gene that is downregulated in many types of cancer. PDCD4 expression is thought to be regulated by miR-21. In the study, a total of 24 colon tissue samples from healthy Wistar albino male rats were used as azoxymethane (AOM)-induced colon cancer model (n=12) and control group (n=12). RNA was isolated from the samples and the expression of miR-21 and PDCD4 was determined using Real-Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) technique. It was observed that miR-21 gene expression was higher in the AOM group compared to the control group and this difference was statistically significant (p=0,001). It was observed that PDCD4 gene expression decreased in the AOM group compared to the control group, but was statistically insignificant (p=0.137). It was concluded that the data obtained from this study will be useful in studies examining the relationship between colon cancer and miR-21 and PDCD4 gene expression and will contribute to the diagnosis and treatment studies of colon cancer in terms of genes dysregulated in colon cancer.