Climate change induced water scarcity risk mapping: Coupling of multi criteria decision analysis with analytic hierarchy process methods
İklim değişikliğinden kaynaklanan su kıtlığı risk haritalaması: Çok kriterli karar analizinin analitik hiyerarşi süreç yöntemleriyle birleştirilmesi
  1. Tez No: 769786
  2. Yazar: SENA ÖDENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Su kaynakları tüm canlılar, ekosistemler ve ekolojik döngüler için hayati öneme sahiptir. Bununla birlikte, dünyadaki suyun sadece %1'inden daha azı insan tüketimine açıktır. İnsan faaliyetlerinin hem nicel hem de nitel açıdan su kaynakları üzerindeki etkileri, yıllardır birçok araştırmacı tarafından geniş çapta tartışılmakta ve incelenmektedir. Bu arada, antropojenik faaliyetlerin kümülatif etkileriyle artan küresel iklim krizi ortaya çıktı. İklim değişikliğinin etkileri, ya sellere neden olan aşırı yağış olayları ya da kuraklık ve orman yangınlarına neden olan sıcak hava dalgaları olarak geniş çapta gözlemlenmiştir. Araştırmalar ayrıca, iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki gelecekteki etkilerine ilişkin yüksek güveni de ortaya koyuyor. Özellikle Akdeniz bölgesi ciddi kuraklık riskiyle karşı karşıya kalacak bölgelerden biri olarak gösterilmektedir. Bu çalışma, iklimsel, coğrafi, sosyo- ekonomik ve altyapısal parametreleri dahil ederek iklim değişikliği kaynaklı su kıtlığı risk haritalaması yapmayı amaçlamaktadır. Büyük Menderes Havzası, konumu ve havzada yer alan tarımsal faaliyetlerin yoğunluğu nedeniyle örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. QGIS ve Fuzzy üyelik yöntemlerinin birleştirilmesi ile MCDA-AHP yöntemi kullanılmıştır. Havzadaki mekansal su kıtlığı risklerini belirlemek için kamuya açık veriler kullanılmıştır. 2050 yılı için su kıtlığı riskinin en yüksek olduğu alt havzaların belirlenmesinde SSP1-1.9, SSP3-2.6 ve SSP5-8.5 senaryoları kullanılmıştır. Çalışmanın ana çıktısı olarak su kıtlığı riskine neden olan parametrelerin karşılaştırılması görülmektedir. Bu çalışmanın, politika yapıcılar için bir rehber olarak kullanılacak tam bir risk değerlendirmesinden ziyade bir araç önerdiği belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
Water resources have a vital importance for all living beings, ecosystems and ecological cycles. However, only less than 1% of water on Earth is available for human consumption. The impacts of human activities on water resources, both in quantitative and qualitative aspects, have been widely discussed and studied by many researchers for years. Meantime, global climate crise emerged by the cumulative impacts of anthropogenic activities. Impacts of climate change have been widely observed either as extreme precipitation events causing floods, or heatwaves causing droughts and wildfires. Research also demonstrates high confidence about the future climate change impacts on water resources. Especially, Mediterranean region has been pointed out as one of the regions that will be facing severe drought risk. This study aims to perform climate change induced water scarcity risk mapping by including climatic, geographical, socio-economic and infrastructural parameters. Büyük Menderes Basin was selected as the case study area due to its location and the intensity of agricultural activities involved in the basin. MCDA-AHP method was utilized with the coupling of QGIS and Fuzzy membership methods. Publicly available data were used to identify spatial water scarcity risks in the Basin. SSP1-1.9, SSP3-2.6 and SSP5-8.5 scenarios were used to identify subbasins with the highest water scarcity risk for 2050. Comparison of parameters causing water scarcity risk is seen as the main output of the study. It should be noted that this study suggests a tool, rather than a full risk assessment to be used as a guidance for policy makers.