Hafıza yürüyüşlerinin alternatif bellek inşasındaki potansiyelleri: Ankara hafıza yürüyüşleri
The potentials of memory walks in the construction of an alternative memory: Ankara memory walks
- Tez No: 918631
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİSE KARAASLAN ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez çalışmasında, Ankara'da düzenlenen hafıza yürüyüşlerini ele alarak, bu etkinliklerin dışlanmış toplulukların tarihlerini ve deneyimlerini ortaya çıkarma potansiyelini incelemektedir. Çalışma, hafıza yürüyüşlerini düzenleyenler ve katılımcılar ile yapılan görüşmeleri kullanarak, resmi tarih tarafından göz ardı edilen mikro tarihleri gün yüzüne çıkarma amacını taşımakta ve bu sürecin sınırlılıklarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Etnografik yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma, tarihsel olarak dışlanmış grupların hafıza yürüyüşleri aracılığıyla mekânla ve toplumsal bellekle nasıl etkileşimde bulunduklarını anlamayı amaçlamaktadır. Tez süresince, Ankara'da gerçekleştirilen hafıza yürüyüşlerine katılarak, etkinliklerin nasıl gerçekleştiğini ve katılımcıların deneyimleri gözlemlenmiştir. Belleğin bireysel değil, toplumsal bir eylem olduğunu vurgulayarak kolektif bir düşünme ve hatırlama sürecini desteklemektedir. Feminist tarih yazımı, geleneksel tarih anlatısının erkek egemen bir bakış açısıyla şekillendiğini ve kadınların yaşamlarının ve katkılarının sıklıkla göz ardı edildiğini eleştirel bir bakış açısıyla inceler. Hafıza yürüyüşleri, ulusal ya da toplumsal hegemonik bellekle mücadele etmenin bir yolu olarak önem kazanmaktadır. Bu etkinlikler, sivil toplumda bir eylem biçimi olarak tanımlanmakta ve demokratik olmayan rejimlerde iktidarın hafıza politikalarına karşı duran içerik ve eylemleriyle çekişmeli bellek olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle, feminist tarih yazımı, toplumsal cinsiyet rollerini ve güç dinamiklerini inceleyerek kadınların deneyimlerini daha geniş bir perspektiften değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the memory walks organised in Ankara and explores the potential of these events to uncover the histories and experiences of marginalised communities. Using interviews with the organisers and participants of the memory walks, the study aims to uncover micro-histories ignored by official history and to reveal the limitations of this process. Using ethnographic methods, this study aims to understand how historically excluded groups interact with space and social memory through memory walks. During the thesis, we participated in memory walks in Ankara and observed how the events were organised and the experiences of the participants. By emphasising that memory is not an individual but a social act, it supports a collective process of thinking and remembering. Feminist historiography critically analyses how the traditional historical narrative is shaped by a male-dominated perspective and how women's lives and contributions are often ignored. Memory marches are gaining importance as a way of challenging national or societal hegemonic memory. These events are defined as a form of action in civil society and stand out as contested memory in non-democratic regimes with their content and actions that challenge the memory policies of the ruling power. Therefore, feminist historiography analyses women's experiences from a broader perspective by examining gender roles and power dynamics.