Interaction between glaze composition and dgital colours in floor tile glazes
Yer karosu sırlarında sır kompozisyonu-dijital renk etkileşimleri ilişkisi
- Tez No: 918638
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada teknolojinin hızla ilerlemesi, birçok sektörde olduğu gibi seramik endüstrisinde de önemli değişimlere yol açmış ve dekorlama yöntemi olarak dijital inkjet baskı teknolojisi yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde yaşanan en büyük problem kullanılan mürekkeplerin işletme şartlarındaki değişimlerden üretimdeki diğer bileşenlere göre daha fazla etkilenmesidir. Bu çalışmada, ticari bir seramik yer karosu opak sır kompozisyonu standart olarak belirlenerek, farklı oksit bileşimlere sahip opak sır kompozisyonları geliştirilmiş ve bu kompozisyonların renk, kristal yapı değişimleri ve sıcaklık karşısındaki davranışları incelenmiştir. Araştırma sonuçları, renk tonları üzerinde oksit bileşiklerin ve kristal yapıların doğrudan etkili olduğunu göstermektedir. Kahve renk gelişimi incelendiğinde opak sır sisteminde CaO ve ZnO bulunması rengin a* değerini ve şiddetini artırmıştır. Mavi renk gelişimi incelendiğinde en şiddetli mavi tonu CaO ve BaO içeren sırlarda elde edilmiştir, kuvars kristal şiddetinin düştüğü tüm kompozisyonlarda a* değeri artmış, b* değeri düşmüştür. Sarı renk gelişiminde kuvars kristal şiddetinin azalması ve ZnO'nun varlığı, b* değerini artırarak sarılığı güçlendirmiştir. Pembe renk tonları, CaO miktarının artmasıyla daha belirgin hale gelirken, MgO ve ZnO'nun varlığı pembe renk şiddetini düşürmüştür. Siyah renk gelişimi incelendiğinde opak sır kompozisyonunda CaO miktarının artışı ile kobalt alüminyum krom demir oksit kristalinin şiddeti ve siyahlık artmıştır. Siyah pigment ile hazırlanan peletlerde diğer renklerden farklı olarak, sıcaklık karşısındaki davranışı daha az refrakter olan kompozisyonlarda pigmentteki krom ve demir kaynamaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technology has brought significant changes to various industries, including ceramics. In ceramic decoration, digital ink-jet printing technology has become widely used. However, one major issue with this method is that inks are more sensitive to changes in parameters such as operating conditions and composition variations, compared to other components in the production process. This study focuses on developing opaque glaze compositions with different oxide combinations, based on a standard commercial ceramic floor tile glaze. The color development and crystal structures of these compositions were analyzed, the behavior of the developed compositions under heat was examined using hot stage microscopy analysis. The results indicate that oxide compounds and crystal structures directly influence the color tones of the glaze compositions. The presence of CaO and ZnO in the opaque glaze system enhanced the a* value and intensity of coffee colors. The most intense blue tone was achieved in glazes containing CaO and BaO. In yellow color development, a decrease in quartz crystal intensity and the presence of ZnO increased the b* value, intensifying the yellow color. Pink tones became more pronounced with higher CaO content, while MgO and ZnO reduced the pink color intensity. For black color development, an increase in CaO content enhanced the intensity of cobalt aluminum chrome iron oxide crystals and the blackness. Unlike other colors, in black pigment content pellets, compositions with lower refractoriness caused chromium and iron in the pigment to melt under heat.