Türkiye ve dünya'da ki enerji santralleri ve risk değerlendirmeleri
Power plants and risk assessments in Türkiye and the world
  1. Tez No: 918644
  2. Yazar: BÜŞRA ÇİMEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Enerji, insanlığın temel ihtiyaçlarından biridir ve dünya nüfusunun artmasıyla birlikte enerji talebinde de sürekli bir artış gözlenmektedir. Bu tez çalışmasında, termik santraller, nükleer güç santralleri ve güneş panelleri gibi farklı enerji üretim yöntemlerinden ve bahsedilecektir. Termik santraller, fosil yakıtların yakılmasıyla enerji üretirken, nükleer güç santralleri uranyum gibi radyoaktif maddelerin parçalanmasından enerji elde eder. Güneş panelleri ise yenilenebilir bir enerji kaynağı olup, güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür. Türkiye'de termik santrallerin sayısı oldukça fazladır ve bu santraller yıllık önemli miktarda enerji üretmektedir. Ancak fosil yakıt kullanımı nedeniyle hava kirliliği ve sera gazı salınımına neden olmaktadır. Nükleer güç santralleri açısından ise Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşa edilmekte olup, tamamlandığında Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacaktır. Güneş panelleri ise Türkiye'de giderek yaygınlaşmakta ve yenilenebilir enerji üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Dünya genelinde ise termik ve nükleer santraller yaygın olarak kullanılmakta, ancak çevresel etkileri nedeniyle eleştirilmektedir. Öte yandan güneş panelleri, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olarak ön plana çıkmaktadır. Enerji üretim tesislerinde meydana gelen kazalar, can ve mal kayıplarına yol açabilmekte, ayrıca çevreye ciddi zararlar verebilmektedir. Termik ve nükleer santral kazaları, hava ve toprak kirliliği, radyasyon sızıntısı gibi sorunlara neden olurken, güneş panellerinin çevresel etkileri daha sınırlıdır. Bu tezde, artan enerji talebini karşılamak için kullanılabilen farklı enerji üretim yöntemlerinden bahsedilecektir. Her bir yöntemin kendine özgü avantaj ve dezavantajlarına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the basic needs of humanity, and with the increase in the world population, there is a constant increase in energy demand. In this thesis, different energy production methods such as thermal power plants, nuclear power plants and solar panels will be discussed. While thermal power plants produce energy by burning fossil fuels, nuclear power plants obtain energy from the breakdown of radioactive materials such as uranium. Solar panels are a renewable energy source and convert sunlight directly into electrical energy. The number of thermal power plants in Turkey is quite high and these plants produce a significant amount of energy annually. However, it causes air pollution and greenhouse gas emissions due to the use of fossil fuels. In terms of nuclear power plants, Akkuyu Nuclear Power Plant is being built and will be Turkey's first nuclear power plant when completed. Solar panels are becoming increasingly widespread in Turkey and play an important role in renewable energy production. Thermal and nuclear power plants are widely used around the world, but are criticized for their environmental effects. On the other hand, solar panels stand out as a renewable and clean energy source. Accidents occurring in energy production facilities can lead to loss of life and property, as well as serious damage to the environment. While it causes problems such as thermal and nuclear power plant accidents, air and soil pollution, and radiation leakage, the environmental effects of solar panels are more limited. In this thesis, different energy production methods that can be used to meet the increasing energy demand will be discussed. The unique advantages and disadvantages of each method will be included.