Financial and risk analysis in investment projects: A case study from energy sector in Turkey
Yatırım projelerinin finansal ve risk analizi: Türkiye enerji sektöründen bir uygulama
- Tez No: 473490
- Danışmanlar: DR. YILDIRAY ÖRNEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Enerji bir kalkınma kaynağı olarak görülmektedir ve çoğu zaman bir ülkenin gelişmişlik seviyesi, kişi başına düşen enerji üretimi ve tüketimiyle doğru orantılıdır. Türkiye'nin enerji talebi son on yılda önemli ölçüde artmaktadır. Başta teknolojik gelişmeler olmak üzere ekonomik ve sosyal kalkınma, enerji talebini artıran temel unsurlardan biridir. Teknolojik gelişme ve bilgi teknolojilerinin günlük hayatımızda kullanımıyla birlikte, elektrik ihtiyacı hızla artıyor. Sanayileşme ve nüfus artışı da enerji talebini artıran diğer önemli ektenlerdir. Enerji, modern dünyada önemli bir etkiye sahip olduğundan, hükümetler uygun fiyatlı ve güvenilir enerji tedarik edebilmek için gerekli önlemleri almak zorundadırlar. Tüm ülkeler, yeterli ve sürdürülebilir enerji kaynakları sağlamak için güçlü ve uzun vadeli çözümler üzerinde çalışmalıdır. Enerji tedariki konusunda bir diğer önemli konu da, ülkelerin enerjiyi temin ederken dışa bağımlılıklarını azaltacak yönde politikalar uygulamaları gerekliliğidir. Farklı enerji formları arasında, elektrik en hızlı büyüyen enerji şeklidir. Bu nedenle, elektrik enerjisi üreten sektör, küresel enerji karışımı göz önüne alındığında, Dünya'daki fosil yakıtların en yüksek tüketicisidir. Artan talep, yeni enerji santrallerine duyulan ihtiyacı arttırırken bazı eski santrallerin de bu süreçte emekli edilmesi ve yerlerine yeni santraller kurulması gerekiyor. Artan ihtiyacı karşılamak için her yıl devlet ve özel sektör tarafından yapılması planlanan yatırımlar değerlendirilirken, uygun finansal ve risk analiz yöntemleri üzerinden değerlendirme yapmak gerekir. Proje sahipleri farklı analiz yöntemlerini kullanarak ilk yatırım maliyeti, işletme gelir ve giderlerini, kar marjlarını ve beklentilerini karşılaştırırlar. Proje sahipleri, özellikle paranın zaman değerini dikkate alan bir finansal analiz yöntemi kullanmalıdır. İki alternatif enerji projesinin finansal analizi örnekleri üstünden paranın zaman değeri konseptinin avantajları gösterilmiştir. Türkiye'de enerji şirketleri çalışanlarına uygulanan anket, ülkemizde yatırım projesi değerlendirmelerinin finansal yöntemlerle uyumlu olduğunu ve paranın zaman değerinin dikkate alındığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy is considered as a source of development and most of the time for defining a country's development level, energy production and consumption are considered. Turkey's energy demand has been increasing for the past decades. Economic and social development, caused mainly by technology is one of most important reasons for energy demand. Technological improvements and use of information technologies in our daily life has increased the need for electricity rapidly. Other contributions to energy demand come from industrialization and population growth. Since energy has a significant role in modern World, governments have to take necessary actions for being able to supply affordable and reliable energy. All countries have to work on strong and long term solutions for providing adequate and sustainable energy sources. One other important issue is that countries have to implement policies on increasing independence for supplying energy resources. Among different energy forms, electricity is the fastest-growing energy form. So electricity generating power sector is the highest consumer of fossil fuels in the World considering the global energy mix. Increasing demand creates need for new power plants, while also some old power plants need to retire as well. Every year significant amount of investment has to be made by government and private sector. When making an investment decision, it is important to know the financial and risk analysis methods for choosing the most suitable project. In project evaluation process with different analysis methods, project owners consider initial investment cost, operational costs, revenue, profit margins and their expectancies. When evaluating a financial project it is important to take into account time value of money and a decent discount rate. Project owners should use at least one of the financial merits that benefit the time value of money concept. Financial analysis of two alternative energy power plants is held and advantages of using the time value concept are cleared. The survey applied to professionals working for energy companies in Turkey reveals that investment project evaluations in Turkey are consistent with financial methods and where time value of money is taken into account.