Afet bölgesinde aile sağlığı merkezine kayıtlı 0-6 yaş arası çocuğuolan annelerin afet bilinci algısı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of disaster awareness perception levels of mothers with children between 0-6 years of age registered in family health center in disaster region
  1. Tez No: 918661
  2. Yazar: SEMRA ORAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Afetler, ortaya çıkması durumunda toplumu sosyal, ekonomik ve psikolojik yönden etkileyen olaylar olarak adlandırılmaktadır. Çocuklar ilk eğitimlerini aile içerisinde ebeveynlerinden alarak başladıkları için ve çocuklar ebeveynlerini rol model olarak görmelerinden dolayı afet eğitimi ve bilinci ebeveynler için özellikle önemli bir konudur. Bu araştırma, afet bölgesinde aile sağlığı merkezlerine kayıtlı 0-6 yaş arası çocuğu olan annelerin afet bilinci algısı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılıp, tanımlayıcı ve kesitsel niteliktedir. Araştırma 379 kadın üzerinde gerçekleştirilmiş olup, annelerin sosyodemografik özelliklerinin afet bilgi düzeyi ve bilinci üzerindeki etkilerini incelenmek amacıyla planlandı. Araştırma Kasım 2023-Kasım 2024 tarihleri arasında yapıldı. Veriler Gaziantep ilinde bulunan Şahinbey Binevler Aile Sağlığı Merkezi, Şahinbey Mehmet Ali Özkara Aile Sağlığı Merkezi ve Şahinbey Beşyüzevler Aile Sağlığı Merkezlerinde,“Soru Formu”ve“Afet Bilinci Algı Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırma verileri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Katılımcıların %26,1'i 20-29 yaş, %53'ü 30-39 yaş ve %20'si ise 40 yaş ve üzeri grubundadır. Eğitim düzeyleri açısından, katılımcıların %8'i ön lisans, %42'si ilköğretim, %35,1'i lise ve %14,5'i lisans ve üstü eğitim düzeyindedir. Anneler Çalışma durumları açısından incelendiğinde, %31,4'ünün çalıştığı, %68,6'sının ise çalışmadığı belirlendi. Medeni durum oranları ise evli olanların %91,8, bekar olanların ise %8,2'dir. Ayrıca evli bireylerin %82,3'ünün 0-6 yaş arasında bir çocuğa sahip olduğu, iki veya daha fazla çocuğu olanların oranının ise %17,7 olduğu tespit edildi. Araştırma bulguları, annelerin sosyodemografik özelliklerinin afet bilgi düzeyi ve bilinci üzerinde belirgin etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Özellikle 20-29 yaş aralığında olan genç annelerin afet bilgi düzeylerinin daha yüksek olduğu, bu durumun bilgiye erişim ve öğrenme kapasitesiyle ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Eğitim seviyesinin artmasıyla birlikte, afet bilgi düzeyinin belirgin biçimde yükseldiği gözlemlendi. Lisans ve üzeri mezunların en yüksek puanları aldığı tespit edildi. Ayrıca, çalışan annelerin afet bilgi düzeylerinin, çalışmayan annelere göre daha yüksek olduğu saptandı. Bu durum, sosyal çevre, bilgi paylaşımı ve iş yerlerinde verilen afet eğitimleri ile ilişkilendirilebilir. Ayrıca, birden fazla çocuğa sahip annelerin bilgi düzeyinin tek çocuklu olanlardan daha yüksek olduğu tespit edildi. Medeni durum gibi bazı sosyodemografik değişkenlerin afet bilinci üzerindeki etkisinin anlamlı bir farklılık oluşturmadığı, bireysel farkındalık ve çevresel faktörlerin daha belirgin etkiye sahip olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Disasters are defined as events that affect a society socially, economically and psychologically when they occur. Since children start their first education from their parents within the family and children see their parents as role models, disaster education and awareness are particularly important issues for parents. This study was conducted to determine the disaster awareness perception levels of mothers with children aged 0-6 registered in family health centers in the disaster region and is descriptive and cross-sectional in nature. The study was conducted on 379 women and was planned to examine the effects of the mothers' sociodemographic characteristics on disaster knowledge and awareness. The study was conducted between November 2023 and November 2024. Data were collected using the“Questionnaire”and“Disaster Awareness Perception Scale”at Şahinbey Binevler Family Health Center, Şahinbey Mehmet Ali Özkara Family Health Center and Şahinbey Beşyüzevler Family Health Centers in Gaziantep province. The research data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 program. 26.1% of the participants are between the ages of 20-29, 53% between the ages of 30-39, and 20% between the ages of 40 and above. In terms of education levels, 8% of the participants have an associate degree, 42% have primary school, 35.1% have high school, and 14.5% have a bachelor's degree or higher. When the mothers are examined in terms of their employment status, it was determined that 31.4% are working and 68.6% are not working. The marital status rates are 91.8% for those who are married and 8.2% for those who are single. It was also determined that 82.3% of married individuals have a child between the ages of 0-6, and the rate of those who have two or more children is 17.7%. The research findings show that the sociodemographic characteristics of mothers have significant effects on the level of disaster knowledge and awareness. It was revealed that young mothers, especially those between the ages of 20-29, have higher levels of disaster knowledge, and that this situation is related to access to information and learning capacity. It was observed that with the increase in the level of education, the level of disaster knowledge increased significantly. It was determined that those with a bachelor's degree and above received the highest scores. In addition, it was determined that the disaster knowledge levels of working mothers were higher than those who did not work. This situation can be associated with the social environment, information sharing and disaster training provided in the workplace. In addition, it was determined that the knowledge level of mothers with more than one child was higher than those with one child. It was concluded that the effect of some sociodemographic variables such as marital status on disaster awareness did not create a significant difference, and individual awareness and environmental factors had a more significant effect.