Pil enerjisi depolama sistemleri ile entegre rüzgâr santrallerinin enerji verimliliği açısından optimum yönetimi
Optimum management of wind farms integrated with battery energy storage systems for energy efficiency
- Tez No: 918663
- Danışmanlar: DOÇ. HASAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gelişen teknoloji ile enerji talebi hızla artmaktadır ve bu durum ülkeleri yeni yatırımlar ve yeni kaynaklar aramaya yönlendirmiştir. Her zaman yeni bir kaynak bulmak zor olduğundan ve yenilenebilir enerjinin kararsız durumlarının çok fazla olmasından dolayı, mevcut üretilen enerjinin daha doğru kullanılması gerekir. Bu doğrultuda doğru stratejiler izlenerek santral veriminin ve üretim-tüketim dengesinin daha verimli yönetilmesi sağlanabilir. Yenilenebilir enerji, bu stratejilerin merkezinde yer almaktadır. Bu çalışmada, rüzgâr enerjisi üretim santralleri ile hibrit çalışan batarya tesislerinin sinerjik etkisi üzerinde odaklanılarak, farklı üretim ve tüketim stratejilerinin geliştirilmesiyle elde edilebilecek artı değerler hakkında öneriler sunulmuştur. Enerji depolama sistemlerinin etkin kullanımı, esnek talep yönetimi, enerjiyi depolayarak kullanabilen hibrit sistemlerin kurulması gibi yöntemler de önemlidir. Bu çeşitlendirilmiş yaklaşım, enerji sistemlerinin daha dengeli ve sürdürülebilir hale gelmesine katkı sağlamaktadır. Çalışma sonucunda batarya destekli rüzgâr santrallerinin önemi ve verimli bir şekilde yönetimi için çeşitli stratejiler önerilmiş ve farklı durum çalışmalarıyla etkinlikleri ortaya konulmuştur. Aynı zamanda bu stratejilerden yola çıkarak ilgili rüzgâr santraline ait en optimum kurulu güç hesabı da yapılarak literatüre sunulmuştur. Çalışma gerçek zamanlı veriler üzerinden değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With advancing technology, energy demand is rapidly increasing, prompting countries to invest in new sources. Given the challenges in consistently finding new resources and the inherent variability in renewable energy, it is crucial to use the energy produced more effectively. By implementing appropriate strategies, it is possible to achieve better management of plant efficiency and the production-consumption balance. Renewable energy plays a central role in these strategies. This study focuses on the synergistic impact of battery facilities operating in hybrid mode with wind energy generation plants and provides recommendations on the additional value that can be gained through different production and consumption strategies. Key methods include the effective use of energy storage systems, flexible demand management, and the establishment of hybrid systems capable of storing and using energy. This diversified approach contributes to a more balanced and sustainable energy system. As a result of this study, several strategies are proposed for the efficient management of wind farms supported by batteries, and their effectiveness is demonstrated through various case studies. Additionally, based on these strategies, the optimal installed capacity for the relevant wind farm is calculated and presented to the literature. The study is evaluated based on real-time data, and the obtained results are analyzed in detail.