Manyetit kullanılarak sulu çözeltilerden Cr(vı) giderilmesi: Karakterizasyonu, giderim mekanizmasının yorumlanması
Removal of Cr(VI) from aqueous solutions using magnetite: Characterization, interpretation of the removal mechanism
- Tez No: 918703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARSLANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE NAİME TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Krom, endüstride hem metal ve alaşımları hem de bileşikleri olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Doğal ve antropolojik olarak suya karışan en yaygın krom formları Cr(III) ve Cr(VI)'dır. Cr(III)'ün temel bir eser element olarak rolü bilinse de Cr(VI) çok toksiktir ve sudaki varlığı çok küçük miktarlarla sınırlıdır. Atık sudan Cr(III) ve Cr(VI) giderimi için elektrokimyasal indirgeme, iyon değişimi, adsorpsiyon, buharlaşma ve dondurma gibi teknikler uygulanmaktadır. Bu yöntemler indirgeme/giderme yöntemine göre daha yüksek maliyetlere neden olur ve yalnızca krom geri kazanımına elverişli koşullar altında uygulanabilir. Literatürde adsorpsiyon yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş ve sonuçları açıklanmış birçok makale bulunmaktadır ve bunların çoğu aktif karbonlar, lignoselülozik biyokütleler ve ölü veya canlı mikroorganizmalar ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, teorik içgörülerle bağlantılı olarak, Manyetit (Fe3O4) bileşiği kullanılarak sulu çözeltilerde bikromat veya dikromat formundaki altı değerlikli kromun üç değerlikli kroma indirgenmesi için bazı deneyler yapılmış ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Çalışmada Riedel de Haen markasının ürünü olan tane boyutu
Özet (Çeviri)
Chromium is widely used in industry both as a metal and its alloys and as compounds. The most common forms of chromium naturally and anthropologically occurring in water are Cr(III) and Cr(VI). Although the role of Cr(III) as an essential trace element is recognised, Cr(VI) is very toxic and its presence in water is limited to very small amounts. Techniques such as electrochemical reduction, ion exchange, adsorption, evaporation and freezing have been applied for Cr(III) and Cr(VI) removal from wastewater. These methods incur higher costs than reduction/removal and can only be applied under conditions favorable to chromium recovery. There are many papers in the literature describing the results of adsorption processes, most of them using activated carbons, lignocellulosic biomasses and dead or living microorganisms. In this work, in connection with the theoretical insights, some experiments have been carried out for the reduction of hexavalent chromium in the form of bichromate or dichromate to trivalent chromium in aqueous solutions using magnetite (Fe3O4) compound and the results obtained are discussed. Riedel de Haen magnetite with a grain size