Yetişkin bireylerde yağ ve posaya yönelik yeme davranışı anketinin türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
The study of turkish validity and reliability of the dietary fat and fiber eating behaviour questionnaire in adults
  1. Tez No: 918712
  2. Yazar: LEYLA AYTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AĞAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerin posa ve yağ yeme davranışını saptamak amacıyla kullanılabilecek kolay uygulanabilir, alternatif bir anket olan Avusturalya'da geliştirilmiş 'Yetişkin Bireylerde Yağ ve Posaya Yönelik Yeme Davranışı Anketi'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Araştırma 176 gönüllü bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin genel bilgileri, sağlık öyküleri ve yaşam tarzı alışkanlıkları bir anket formu yardımıyla belirlenmiştir. Araştırma kapsamında ele alınan anketin çevirisi yapılmış, uzmanlar tarafından değerlendirilmiş ve dil-kapsam geçerliliği yapılmış, pilot uygulaması gerçekleştirilmiş ve geçerlik-güvenilirliği değerlendirmeye yönelik ilgili istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Yağ ve posaya yönelik yeme davranışı anketinin geçerlik ve güvenirlik analizlerinde Lavaan paketi R versiyon 4.3.2 sürümü kullanılarak doğrulayıcı faktör analizleri (DFA) yapılmıştır. Yağ ve Posaya Yönelik Yeme Davranışı Anketinin güvenirlik analizlerinden 'Eşdeğer (Paralel) Formlar (testler)' yöntemi için son 3 aylık tüketimi değerlendiren 'besin tüketim sıklığı formu' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to conduct a validity and reliability study of the 'Fat and Fiber Behavior Questionnaire in Adults' developed in Australia, which is an easy-to-apply, alternative questionnaire that can be used to determine the fiber and fat eating behavior of adults. The study was included with the participation of 176 volunteers. The general information, health histories and lifestyle habits of the individuals were determined with a questionnaire form. The questionnaire covered within the research of the study was translated, evaluated by experts, language-content validity was performed, pilot application was carried out and relevant statistical analyses were performed to evaluate validity and reliability. Confirmatory factor analyses (CFA) were conducted using the R version 4.3.2 Lavaan package in the validity and reliability analyses of the fat and fiber eating behavior questionnaire. For the 'Equivalent (Parallel) Forms (tests)' method, which is one of the reliability analyses of the Fat and Fiber Behavior Questionnaire, the 'Food Frequency Questionnaire, that evaluates the consumption of the last 3 months was used.