Avrupa enerji arz güvenliği sorunsalı ve Türkmen gazı
European energy supply security problem and Turkmen gas
- Tez No: 918718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN HALİSE BELET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, dünya ekonomisinin en önemli girdisi sayılan ve ekonomik kalkınma için önemli bir faktör olan enerjinin arz güvenliğinin önemini Avrupa ülkeleri üzerinden incelemektedir. Avrupa enerji arzındaki değişiklikleri analiz etmek ve bölgeye Türkmen gazının ulaşımı için uygun olan ekonomik ve politik araçları araştırmaktadır. Çalışma, enerji arz güvenliği ile ilgili Avrupa bölgesi için araştırmaları sunarken aynı zamanda bölgenin bu anlamda sürdürmekte ve planlamakta olan stratejilerini, yeni kararlarını ve yaklaşımlarını göstererek sadece enerji ilişkilerinde değil siyasi ve jeopolitik ilişkilerde de nasıl bir yol izlemek gerektiği ile ilgili fikirler ve öneriler sunmaktadır. Son yıllarda yaşanan jeopolitik gerginliklerin, özellikle de 2022 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşının, Avrupan'ın enerji arzının büyük bölümünü içeren doğal gazın arzında kesintilere yol açması bölgede enerji krizine neden olmuştur. Bu nedenle Avrupa ülkeleri enerji güvenliğini arttırmak adına yeni doğal gaz ithalat rotaları arayışını hızlandırmıştır. Doğal gaz rezerviyle dünyada dördüncü sırada yer alan Türkmenistan, sahip olduğu devasa hidrokarbon kaynakları sayesinde Avrupa'nın enerji arz güvenliğini sağlamak için önemli bir potansiyel sunmaktadır. Ülkenin ihracat rotalarını çeşitlendirme politikası da bu yönde atılan önemli adımlardan biridir. Çalışmada Avrupa bölgesine Türkmen gazının ulaşımı için uygun olan ekonomik ve politik araçları ve sonuçları inceleyerek, AB enerji arz güvenliğinin gerek AB gerekse Türkmenistan'daki enerji sektörüne etkilerine yer verilmiştir. Ayrıca çalışma, Türkmen gazının Avrupa'ya ulaşması için alternatif rotalar ve politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the importance of energy supply security, considered the most crucial input for the global economy and a key factor for economic development, through the perspective of European countries. It analyzes the changes in Europe's energy supply and explores the suitable economic and political tools for transporting Turkmen gas to the region. While presenting research on energy supply security for the European region, the study also highlights the strategies, new decisions, and approaches that the region is currently implementing and planning. It offers ideas and suggestions not only regarding energy relations but also concerning political and geopolitical relations. In recent years, geopolitical tensions, especially the Russia-Ukraine war that began in 2022, have caused disruptions in the supply of natural gas, which constitutes a significant portion of Europe's energy supply, leading to an energy crisis in the region. As a result, European countries have accelerated their search for new natural gas import routes to enhance energy security. Turkmenistan, ranked fourth in the world in terms of natural gas reserves, presents a significant potential to ensure Europe's energy supply security thanks to its vast hydrocarbon resources. The country's policy of diversifying its export routes is also an important step in this direction. The study examines the suitable economic and political tools and outcomes for transporting Turkmen gas to the European region, and it addresses the impact of EU energy supply security on both the EU and Turkmenistan's energy sectors. Additionally, the study provides alternative routes and policy recommendations for the transportation of Turkmen gas to Europe.