Influencerların sosyal medya paylaşımlarında retorik kullanımı: Instagram üzerine bir çalışma
Influencers'use of rhetoric in social media posts: A study on instagram
  1. Tez No: 918741
  2. Yazar: İREM ÇİFTÇİOGULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde sürekli olarak gelişen ve değişen teknolojinin dijitalleşmeyi beraberinde getirmesi nedeniyle internetin temelleri atılmıştır. Internet üzerinden web ortamlarının gelişmesi, sosyal medya ve sosyal ağ kavramlarını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle kısa süre içerisinde günümüzde sosyal medya olarak adlandırılan önemli bir platform oluşmuştur. Sosyal medyanın etkileşime izin veren yapısı; insanların kendi profillerini oluşturabilmelerine ve diğer insanlar ile sosyalleşebilmelerine olanak tanımıştır. Pazarlama, markaların ürün/hizmet satışlarının gerçekleştirilmesini sağlaması ve imaj oluşturulmasını sağlaması nedeniyle markalar için önemli bir konumda yer almaktadır. Sosyal medyanın insanlara erişim gücünü ve insanlara erişim kolaylığını fark eden markalar bu bağlamda geleneksel pazarlama anlayışından ayrılıp dijital pazarlamayı oluşturmuşlardır. İnsanlar, Instagram'da paylaşım yaparak insanların ilgi ve beğenilerini, tüketim pratiklerini etkileyen influencerların deneyimlerine güvenmektedirler. Markalar bu özelliği keşfedip influencerlar ile iş birliği sağlama çabası içine girmişlerdir. Bu sayede influencer marketing adı verilen dijital bir pazarlama şekli olan yeni bir pazarlama türü ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada influencerların ürün/hizmet tanıtımının yazılı ve görsel retoriği üzerine bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Aristoteles'in retorik anlayışına ait olan üç ikna tekniği ile bir inceleme yapılmıştır. Çalışmanın amacı; Instagram'da influencerların ürün/hizmet tanıtımında ağırlıklı olarak kullanılan retorik tekniğini belirlemektir. Influencerların ürün tanıtımının retoriğinin bilinmesi ve ayırt edilebilmesi amacıyla yapılan bu incelemede paylaşılan metinlerin içeriğinde ethos ve pathos tekniğinin yoğun bir biçimde kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the foundations of the internet were laid due to the constantly developing and changing technology that brought digitalization. The development of web environments over the internet has brought about the concepts of social media and social networking. For this reason, an important platform called social media has emerged in a short time. The structure of social media that allows interaction has allowed people to create their own profiles and socialize with other people. Marketing is in an important position for brands because it enables brands to sell products/services and create an image. Brands that have realized the power of social media to reach people and the ease of access to people have separated from the traditional marketing approach and created digital marketing in this context. People trust the experiences of influencers who affect people's interests, likes and consumption practices by sharing on Instagram. Brands have discovered this feature and have made efforts to cooperate with influencers. In this way, a new type of marketing, a digital marketing form called influencer marketing, has emerged. In this study, an examination was conducted on the written and visual rhetoric of influencers' product/service promotion. In the study, an examination was conducted with three persuasion techniques belonging to Aristotle's rhetorical understanding. The purpose of the study is to determine the rhetoric technique predominantly used in influencers' product/service promotion on Instagram. In this study, which was conducted to know and distinguish the rhetoric of influencers' product promotion, it was concluded that ethos and pathos techniques were used intensively in the content of the shared texts.