Influencerlar ve güzellik algısı: Instagram kullanıcıları üzerine bir araştırma
Influencers and beauty perception: A study on Instagram users
  1. Tez No: 828062
  2. Yazar: GÜLTEN SEVDA SIRSAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HOŞTUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Güzellik algısı, bir kişinin güzelliği algılama ve tanımlama şekliyle ilgilidir. Birçok kültürde güzellik algısı medyanın ve toplumun etkisiyle oluşmaktadır. Sosyal medyada güzellik algısı, genellikle sosyal medyada paylaşılan görsellerin, videoların ve mesajların toplumda neyin güzel olarak kabul edildiğini belirlemesiyle ilgilidir. Günümüzde sosyal medya, birçok kişinin güzellik algısını şekillendiren ve etkileyen bir araç haline gelmiştir. Sosyal medyada oluşturulan imajların gerçekliği yansıtmadığının bilinmesi gerekmektedir. Nitel araştırma deseninde tasarlanan çalışmada, sosyal medyada Influencer ve ortaya konulan güzellik algısının ne olduğu ve nasıl algılandığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada Influencerlar arasında 1 Kasım 2022 ile 31 Ocak 2023 tarihleri arasında güzellik algısı ile ilgili paylaşımları bulunan, 250 binden fazla takipçisi, en az 250 gönderisi bulunan ve ölçüt (kriter) örneklem yöntemi ile seçilen 5 Influencera ait Instagram paylaşımları incelenmiştir. Araştırmanının birinci aşamasında Influencerlar tarafından paylaşılan ve en çok beğeni alan fotoğraflar tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise; 25-35 yaş arası Instagram kullanıcıları belirlenmiş ve görüşme tekniğine başvurarak, katılımcılara 5 fotoğrafla ilgili sorular yöneltilmiştir. Araştırmaya katılan 8 katılımcının 5'i kadın ve 3'ü erkektir. Araştırmaya göre, Influencerlare ait incelenen paylaşımlarda katılımcılar fotoğrafları“doğal olmama”ve“abartılı”bulmuştur. Katılımcılara göre güzellik algısında doğallık önemli bir faktördür ve aşırı makyaj veya filtre kullanımı olumsuz bir şekilde algılanmaktadır. Bulgular, Influencerların paylaşımlarında doğal olmayan ve abartılı bir görünümü sıkça kullanıldığını, ancak insanların gerçeklikten uzaklaşan veya abartılı görünen içeriklere karşı eleştirel bir tutum sergilediklerini göstermektedir. Doğal ve gerçekçi görünümler, takipçilerin güzellik algısı üzerinde daha olumlu bir etkiye sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
The perception of beauty is related to the way a person perceives and defines beauty. In many cultures, the perception of beauty is formed by the influence by the media and society. The perception of beauty in social media is often related to the fact that images, videos and messages shared on social media determine what is considered beautiful in society. Today, social media has become a tool that shapes and influences many people's perception of beauty. It should be recognised that the images created on social media do not reflect reality. In the study conducted in qualitative research design, it is aimed to determine what the Influencer and the perception of beauty in social media is and how it is perceived. In the study, Instagram posts of 5 influencers who had posts about beauty perception between 1 November 2022 and 31 January 2023, had more than 250 thousand followers, had at least 250 posts and were selected by criterion sampling method, were examined. In the first stage of the research, the most liked photos shared by influencers were identified. In the second stage; Instagram users between the ages of 25-35 were identified and questions about 5 photographs were asked to the participants by using the interview technique. Of the 8 participants, 5 were female and 3 were male. According to the research, in the examined posts of influencers, the participants found the photos“unnatural”and“exaggerated”. According to the participants, naturalness is an important factor in beauty perception and excessive use of make-up or filters is perceived negatively. The findings show that unnatural and exaggerated appearance is frequently used in influencers' posts, but people have a critical attitude towards content that looks unrealistic or exaggerated. Natural and realistic looks may have a more positive impact on followers' perception of beauty.