British management of conflict and conflict resolution in northern ireland: Conclusions for Turkey?
Kuzey İrlanda sorununun çözümünde ingiliz çatışma ve çözüm yönetimi: Türkiye için çıkarsamalar?
  1. Tez No: 918752
  2. Yazar: ALİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GARY BARRETT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Portsmouth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İngiltere ve Türkiye bir süredir etnik çatışma ve etnik terörden mağdur olan iki ülkedir. İngiltere, pek çok bakımdan fakat bilhassa her iki taraftaki insan kayıplarıyla“Troubles”adı verilen Kuzey İrlanda'daki çatışma ortamından ciddi bir şekilde etkilenmiştir. İngiliz hükümeti zamanla bir kırılma yaşayarak“teröristle mücadele”politikasını terk ederek“terörle mücadele”stratejisini benimsemiş ve terörle mücadele konusunda“sert güç”ten“yumuşak güç”e açık bir geçiş yaşamıştır. Türkiye'nin sorunu ise Kuzey İrlanda sorunu ile birtakım benzerlikler göstermektedir. Etnik terör örgütleri, özellikle, PKK, son otuz yılda Türk toplumunun günlük yaşamı üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahip olmuştur. İngiltere, Kuzey İrlanda sorununu askeri araçlardan ya da sert güçten ziyade siyasi/barışçıl araçlarla ya da yumuşak güçle önemli ölçüde çözmüş görünmektedir. Dünyadaki etnik çatışmaların şiddeti, büyüklüğü ve sayısı gittikçe arttığı için, bu eğilim ile nasıl başa çıkılacağı ciddi bir sorun olarak ortada durmaktadır. Bu konuda akademi dünyası tarafından önerilen birkaç metod vardır: Çatışma yönetimi, çatışma çözümü ve çatışma dönüştürme. Lüteratürde bu kavramların bazen birbiri yerine kullanıldığı görülmektedir. Kuzey İrlanda örneği, bu kavramların karışımından oluşan bir model olarak gözükmektedir. Bu çalışmanın amacı, İngiliz hükümetinin Kuzey İrlanda sorununu nasıl çözdüğünü ve bu çözümden Türkiye'nin PKK etnik terörüyle mücadelesinde çıkarılabilecek ne tür dersler olduğunu ortaya koymaktır. İngiliz hükümeti tarafından çatışmanın çözümü amacıyla kullanılan politikalar, taktikler ve stratejiler Türkiye'nin etnik çatışma sorunu ve bilhassa ülkenin güneydoğusundaki etnik çatışma kaynaklı terörle mücedele konusunda iyi bir örnek teşkil edebilir mi? Yumuşak güç Kuzey İrlanda örneğinde nasıl işe yaradı? Türkiye için kullanışlı bir kavram olabilir mi? Her ne kadar bazı bileşenleri uygun gözükmese de İngiliz çözüm modeli Türkiye örneği için büyük ölçüde kullanılabilir bir modeldir. Yumuşak güç Türkiye'nin terörle mücadelesinde faydalı ve hatta hayati bir kavram olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Britain and Turkey are two countries that have been suffering from ethnic conflict and ethno-terrorism for several decades. Britain, due to the so called the“Troubles”in Northern Ireland, was seriously affected in many ways, but in particular in the loss of life on both sides. The British government went through a breakthrough and gave up combating with terrorists, began to struggle with terrorism. The government experienced an obvious transition from a“hard power”to“soft power”strategy. The problem of Turkey bears some resemblances to the Northern Ireland case. The ethnic-oriented terrorist organisations, in particular, the Kurdistan Labor Party (PKK) have had influence on every day life of society in Turkey over the last 30 years. Britain has apparently resolved the 'Irish problem' substantially by politics or peaceful means or“soft power”rather than military means or“hard power.”As the volume, size and number of ethnic conflicts in the world have increasingly grown, how to deal with this growth is a major question. There are several methods offered by academics: Conflict management, conflict resolution and conflict transformation. These terms are sometimes used interchangeably but they are viewed as different in the literature. The British case is a model composed of a mixture of these concepts. The aims of the research is to look at how Britain dealt with the problem of Northern Ireland and what lessons there are for Turkey in dealing with the ethno-terrorism of the PKK. Is British management of conflict, and the policies, tactics and strategies of conflict resolution used by the British Government a good example for Turkey's struggle with ethnic conflict and conflict-led terrorism particularly in the South Eastern region of the country? How did soft power work in British case and is it a useful concept for Turkish case? British model is largely suitable for Turkish case but its some elements are not. Soft power is a useful and vital concept for Turkey's struggle with terrorism.