Alkalen reflü gastrit tanısında gadoksetik asit ile yapılan manyetik rezonans görüntülemenin klinik kullanıma uygunluğunun değerlendirilmesi
Assesment of the clinical usability of magnetic resonance imaging with gadoxetic acid in the diagnosis of alkaline reflux gastritis
- Tez No: 918756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Alkalen reflü gastrit duodenumdaki safra ve pankreatik salgıların mideye reflüsü sonucu mide mukozasının hasarlanmasıdır. Klinik olarak spesifik semptomlarının olmaması nedeniyle zor tanı almaktadır. Kesin tanı için endoskopik olarak midede mukozal eritem, safra ile safra tuzlarının görülmesi ve histopatolojik değerlendirme gerekmektedir. Tedavi seçenekleri; yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavilerinden, cerrahi müdahalelere kadar uzanmaktadır. Gadoksetik asit (gadolyum etoksibenzil dietilentriaminpentasetik asit) karaciğere özgü bir manyetik rezonans görüntüleme(MRG) kontrast ajanıdır. Uygulanan dozun %50'sine kadar fonksiyonel hepatositler tarafından alınır ve ardından safra kanalına atılır. Klinik uygulamada, gadoksetik asit ile yapılan MR kolanjiografi'de (G-MRK) safra kanalından atılan kontrast maddenin mide lümeninde sıkça görüldüğü gözlemlenmektedir. Bunun duodenogastrik safra reflüsünü temsil edebileceğini ve alkalen reflü gastritin, MRK'nin geç fazında midede kontrast maddenin varlığı ile yakından ilişkili olabileceğini varsaydık. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğindeki hastalar retrospektif olarak tarandı. Kriterleri karşılayan endoskopik olarak tanı almış 103 alkalen reflü gastrit hastası ve endoskopisinde alkalen reflü gastrit görülmeyen 103 kontrol hastası çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda, G-MRK yönteminin alkalen reflü gastrit tanısındaki etkinliği değerlendirildi; %82,52 duyarlılık ve %74,76 özgüllük ile istatistiksel açısından anlamlı, literatür ile uyumlu sonuçlar elde edildi. Sonuç olarak; MRG'nin ARG tanısında non-invaziv, radyasyon yaymayan, yüksek çözünürlüklü, geniş bir görüş alanı ve süresi sunan mevcut tanı yöntemlerine iyi bir alternatif olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Alkaline reflux gastritis is the damage to the gastric mucosa as a result of the reflux of bile and pancreatic secretions from the duodenum into the stomach. Clinically, it is difficult to diagnose due to the absence of specific symptoms. For a definitive diagnosis, endoscopic findings of mucosal erythema, the presence of bile and bile salts in the stomach, and histopathological evaluation are necessary. Treatment options range from lifestyle modifications and medication to surgical interventions. Gadoxetic acid (gadolinium ethoxybenzyl diethylenetriamine pentaacetic acid) is a liver-specific magnetic resonance (MR) contrast agent. Up to 50% of the administered dose is taken up by functional hepatocytes and subsequently excreted into the bile ducts. In clinical practice, it has been observed that contrast material excreted from the bile ducts is often seen in the gastric lumen during MR cholangiography (G-MRC) enhanced with gadoxetic acid. We hypothesized that this could represent duodenogastric bile reflux and that the presence of contrast material in the stomach during the late phase of MRC could be closely related to alkaline reflux gastritis. Patients from the General Surgery Department at Düzce University Faculty of Medicine were retrospectively analyzed. The study included 103 patients diagnosed with alkaline reflux gastritis through endoscopy and 103 control patients without alkaline reflux gastritis findings on endoscopy. In our study, the effectiveness of the G-MRC method in diagnosing alkaline reflux gastritis was evaluated, yielding statistically significant results with a sensitivity of 82.52% and a specificity of 74.76%, consistent with the literature. In conclusion, we believe that MRI can serve as a good alternative to current diagnostic methods for alkaline reflux gastritis, offering a non-invasive, radiation-free, high-resolution imaging modality with a wide field of view and extended duration.