The role of Islam in the Uzbek politics
Özbek Politikasında İslamın rolü
  1. Tez No: 918757
  2. Yazar: RABİA HAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CYNTHİA BUCKLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Illinois at Urbana-Champaign
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez, bir vaka çalışması olan 2005 Andican ayaklanmasını inceleyecek ve bunun, hükümetin ve bazı akademisyenlerin iddia ettiği gibi seküler rejime karşı radikal İslamcı bir isyan mı yoksa yıllarca süren baskı ve ekonomik zorluklara karşı bir tepki mi olduğunu tartışacaktır. Devlet, protestocuları radikal olmakla suçlar. Ancak göstericiler, kendilerinin hükümetin kurbanı olduğunu ileri sürdüler. İlk bölüm, İslam'ın genel bir resmini tanımlamak amacıyla radikal gruplara ve dindar Müslümanlara yönelik hükümetin dini politikasını inceleyerek, Özbekistan'da İslam'ın genel bir portresini çizerek Andican olayının analiz edilmesine yardımcı olmayı amaçlayacaktır. İkinci bölüm, Andican ayaklanmasını vaka çalışması olarak ele alarak, bu olayın radikal İslamcı bir saldırı olarak nitelendirilmesi için yeterli kanıt olup olmadığını sorgulayacaktır. Sonuç olarak, Andican ayaklanmasında İslamcı katılımcılar bulunmasına rağmen, tüm protestocuları radikal İslamcı olarak adlandırmanın yanlış olduğunu öne sürmekteyim. O gün gösteri yapanların çoğu, ülkedeki sosyal ve ekonomik sorunlara karşı duydukları memnuniyetsizliklerini ifade etmek isteyen yerel insanlardı. Hükümetin ülkedeki siyasi İslam'a karşı duyduğu paranoya nedeniyle, protestocuları radikal İslamcı ve terörist olarak nitelendirmiştir ve onların endişeleri gayrimeşrudur.
Özet (Çeviri)
This thesis will investigate the 2005 uprising in Andijan as a case study to question whether it was a radical Islamist revolt against a secular regime, as labeled by the government some scholars argued, or a reaction to years of oppression and economic strife. The state blamed the protestors as being radicals. However, demonstrators asserted that they were the victims of the government. The first part will examine the religious policy of the government towards deemed radical groups and devout Muslims with the aim of describing a general picture of Islam in Uzbekistan since an understanding of governance and Islam will be helpful to analyze the Andijan event. The second part will criticize the Andijan uprising as a case study to demonstrate whether there is enough evidence to call the uprising as a radical Islamist attack. Therefore, I argue that the Andijan uprising, while having Islamist participants, referring to all protestors as radical Islamists in inaccurate. Many of those who demonstrated that day were local people who wanted to express their discontent with social and economic issues plaguing the country. Because of government paranoia against political Islam in the country, it served their interests to deem the protestors radical Islamist and terrorists, delegitimizing their concerns