The vital role of low-level properties in object recognition in the ventral visual pathway
Nesne Tanımada Ventral Yolakta Birincil Seviye Görme Özelliklerini Sağlayan Primer Korteksin (V1) Rolü
  1. Tez No: 918755
  2. Yazar: BURCU GÖZ
  3. Danışmanlar: DR. TİMOTHY ANDREWS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of York
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Görme bilimi çalışmaları yüz ve nesne tanıma ile ilgili olarak, ventral görme yolunun sadece kategori-seçici modüllerle değil, aynı zamanda ventral akışın ötesinde kategorik bilgi taşıyan topografik bir organizasyona sahip olduğunu ortaya koydu. Ancak, bu topografik mimarinin altında hangi tür elemanların yer aldığı bilinmiyordu. Bunu araştırmak için, çalışmamız ventral görsel yolda nesnenin birinci seviye özelliklerinin önemine odaklanıyor. Bu çalışma, çoklu değişken analizi ve beş farklı kategoriden (şişe, sandalye, yüz, ev, ayakkabı) nesne resimlerine ile bu kategorilerle benzer birincil görsel özellikleri olan başka bir beş kategorideki resimlere verilen nöral yanıtların paternlerini ölçmeyi içeriyor. Bu farklı kategorideki benzer özellikli görüntüler, nesnelerin birincil seviye görsel özelliklerini analiz etmek için kullanılan bir araç olan GIST tanımlayıcısı tarafından oluşturuldu. Bütün resimlerin kategorik ve semantik bilgilerden arındırılmasına rağmen, bu çalışma, benzer birincil seviye görsel özelliklerine sahip resimlerin ventral akışta benzer yanıt paternleri gösterdiğini ortaya koydu. Ayrıca, her farklı nesne kategorisi için farklı yanıt biçimleri ve birincil seviye özellikleri açısından eşdeğer resimler tespit edildi. Bulgular, birincil seviye görsel özelliklerinin, yüksek seviye görsel alanlardaki yüz ve nesnelerin nöral temsili için kilit önem taşıdığını gösteriyor. Böylece, ventral akımın topografik düzeninin, bir nesneyi kategorize ederken, o nesnenin birincil görsel özelliklerinden çokça etkilendiği dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The vision science studies related face and object recognition have revealed that ventral visual pathway possesses not only category-selective modules but also a topographic organisation in which categorical information carried beyond ventral stream. However, it was unknown that what kinds of elements underlie this topographic architecture. To investigate that, our study focus on the importance of low-level features of object in the ventral visual pathway. We conducted an fMRI study including multivariate analysis and measured neural patterns of response to the images from five different categories (bottle, chair, face, house, shoe) and another five group of images with similar low-level properties with previous object categories. The images with similar low-level properties were generated by GIST descriptor which is atool to analyse low-level image properties of objects, and were lacking in any categorical and semantic information. Despite this, our study revealed that images with similar low-level properties displayed similar patterns of response in the ventral stream. Moreover, distinct patterns of response were detected for each different object category and equivalent images in terms of low-level properties. Our findings suggest that low-level properties are key elements to trigger the neural representation of face and objects in high-level areas. It can be also considered that topographic arrangement of ventral stream is highly affected the dominancy of low-level object features to categorise an object.