Kök kanalına uyarlanan değişik tip standart postların kuronal sızıntı açısından incelenmesi
The Investigation of coronal microleakage in differents types of posts cemented in root canal
- Tez No: 91877
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE HALİDE NAYIR, DOÇ. DR. IŞIL KÜÇÜKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
7-OZET Araştırmada Parapost, Parapost XT, Swedia vida olmak üzere üç çeşit postun, çinko fosfat, karboksilat ve reçine olmak üzere üç ayrı simanla yapıştırılmasıyla meydana gelen kuronal sızıntı miktarları karşılaştırıldı.Toplam 130 diş, her biri 13 adet olacak şekilde 10 gruba ayrıldı. Dişler su altında mine sement hizasından kesildi. Kanallar AH 26 ve lateral kondansasyon metodu uygulanarak guta perka ile dolduruldu. Kanal dolgu maddesinin sertleşmesini takiben post boşlukları hazırlandı. Postlar hazırlanan boşluklara, çinko fosfat, karboksilat, reçine siman ile simante edildiler. örnekler 1 hafta boyunca % 100 nemde bekletildi. Ardından, yine bir hafta çini mürekkebine bırakıldılar. Şeffaflaştırma işleminden geçirilen dişlerdeki kuronal sızıntı streomikroskopta bir cetvel yardımı ile ölçüldü. Sonuçlar Student' s-t testi ile değerlendirildi. Reçine simanla yapıştırılan postlarda en az sızıntı değerleri bulundu. Swedia postların uygulandığı dişlerdeki sızıntı değerleri Parapost ve Parapost XT'ye göre düşük bulundu. 60
Özet (Çeviri)
8-SUMMARY The coronal microleakage that occurs in three types of posts-Parapost, Parapost XT and screw type cemented with three different type of cements-zinc phosphate, polycarboxylate and resin cement, have been investigated in this research. A total of 130 teeth in 10 groups each composing of 13 teeth were cut at enamel-cement junction under water- cooling.The root canals of the teeth were filled obturated using AH 26 and gutta -percha cones with lateral condensation technique. After the setting of the root filling material, the post spaces within the root canal were prepared. The posts were cemented with zinc phosphate, polycarboxylate and resin cements. The specimens were kept under 100 % humidity for one week. Later they were kept in india ink for another one week. The clearing treatment were applied to the specimens and coronal microleakage were measured with a measuring streomicroscope. Student' s-t test was used for the statistical analysis of the results. It is concluded that the resin cement produced a very good seal with all types of posts. Also the microleakage around the screw type was statistically significantly lower than the other types of posts. 61