Değişik maddelerle hazırlanan Ca(OH)2'li kanal patlarının cilt altı bağ dokusunda oluşturdukları cevapların histopatolojik değerlendirilmesi
Histopathological evaluation of calcium hydroxide pastes prepared with different vehicles on subcutaneous connective tissue
  1. Tez No: 91878
  2. Yazar: P. NEVİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. MERİÇ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Kalsiyum hidroksitin değişik maddelerle karıştırılmasıyla elde edilen kanal dolgu maddelerinin periapikal dokular üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yaptığımız çalışmada, kalsiyum hidroksit; distile su, gliserin, iyodoform+gliserin.CMCP ile karıştırıldı. Steril şartlar altında hazırlanan ve kalsiyum hidroksit içeren kanal dolgu maddeleri bir cm. uzunluğundaki polietilen tüpler içine dolduruldu. Daha sonra bu polietilen tüpler 42 adet kobayın cilt altına kunt diseksion metodu ile implante edildi. Kalsiyum hidroksit+distile su kombinasyonu kontrol grubu olarak kullanıldı. Postoperatif olarak bir hafta, bir ay ve üç aylık histopatolojik değerlendirmeler sonucunda; iltihabi reaksiyon derecesi açısından kalsiyum hidroksitin distile su ile karıştırılmasıyla elde edilen ve kontrol grubumuzu oluşturan patın en iyi kök kanal patı, kalsiyum hidroksitin, gliserin ile karıştırılmasıyla elde edilen patın ise en kötü kök kanal patı olduğu bulunmuştur. Ayrıca kalsifikasyon açısından ise kalsiyum hidroksitin gliserin, CMCP ve iyodoform ile karıştırılması ile elde edilen patların, kalsiyum hidroksitin distile su ile karıştırılması ile elde edilen patdan daha iyi olduğu gözlenmiştir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY HISTOPATHOLOGICAL EVALUATION OF CALCIUM HYDROXIDE PASTES PREPARED WITH DIFFERENT VEHICLES ON SUBCUTANEOUS CONNECTIVE TISSUE This study was carried out to observe the effects of root canal filling materials on periapical tissues, obtained by mixing calcium hydroxide with different vehicles comprising distilled water, glycerin, iodoform+glycerin and CMCP. The test materials.containing calcium hydroxide were prepared under sterile conditions, and were filled into polyethylene tubes of one cm. length. Then, using blunt dissection method these polyethylene tubes were implanted subcutaneously in 42 male guinea-pigs. The combination of calcium hydroxide+distilled water was used as control group. The results of the histopathological evaluations carried out after one week, one month and three months postoperatively revealed that the control group calcium hydroxide+distilled water was the most suitable filling, whereas the calcium hydroxide+glycerin paste induced the most severe inflammatory response. In addition, the combination of calcium hydroxide with glycerin.CMCP and iodoform were observed to perform better than calcium hydroxide+distilled water paste in the viewpoint of calcification. 60