Yüz protezlerinde kullanılan PDMS esaslı silikon elastomerlere dolgu maddesi ilavesi ve mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 91876
  2. Yazar: TACİSER EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Araştırmamızda ülkemizde ve dünyada yüz protezlerinin yapımında yaygın olarak kullanılan oda ısısında sertleşen (RTV) silikon içerisine %0, %10, %20, %30 oranlarında silika, alumina ve zirkonat tozu katılarak yırtılma, çekme dirençleri, uzama yüzdesi değerleri ve sertlikleri karşılaştınlmıştır. Bu şekilde, hazırlanan deney örnekleri ISO 34 ve 37 standartlarında tanımlanan boyut ve şekilde olup Instron cihazı kullanılarak test edilmişlerdir. Deney örneklerinin yırtılma, çekme direnç değerleri, sertlik değerleri ve kopma anındaki uzama miktarı değerleri hesaplanmış, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri student -t testine göre, grup içi karşılaştırmada eşlendirilmiş -t testi ile yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise tek yönlü ANOVA (Tukey-HSD) testi kullanılarak istatistiksel değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak yüz protezleri yapımında kullanılan RTV tipi silikonların mekanik özelliklerini arttırmak için %20 oranında partikül silika ilavesi uygun görülmüştür. Ana malzeme olan silikon içerisine %20 oramnda dolgu maddesi ilave edilmesiyle maliyeti %80 oranında düşürmektedir. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, favourable results have been obtained in the reinforcement of polymer-based materials used in prosthesis, implantology and orthopedics adding various fibers, metal dust, alumina, and silica particles. In this study we decided to find out a solution to inherent weak mechanical properties of silicone elastomers used in facial prosthesis by adding alumina, silica, and zirconate particles in various proportions, as a a filler. In this study, the filling materials were added to the vulcanizing silicone (RTV) polymerizing at room temperature with the concentrations 0%, 10%, 20% and 30% by volume. Then, tear, tensile strength, elongation percentage and hardness of the material were valuated. The specimens were prepared according to the ISO 34, 37 standards, and tested with an Instron (Zwick-Z 10) machine. The graphical results were obtained and then they were statistically analyzed. The comparison between the groups were analyzed with paired t-test and the comparison within the groups with our- way ANOVA (Tukey-HSD) test. As a result, 20% silica content group demonstrated the highest tensile, tear, elongation percentage and hardness values, silica content by volume also decreases the cost of the silicone material. 63