Hidroelektrik santrallerde enerji yönetimi ve optimizasyonu için gerçek zamanlı bir dijital ikiz modeli tasarımı ve uygulaması
Design and application of a real-time digital twin model for energy management and optimisation in hydroelectric power plants
  1. Tez No: 918772
  2. Yazar: MUSTAFA ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL IRMAK, DOÇ. DR. TEVFİK KUTAY ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, hidroelektrik santrallerde enerji yönetimi, operasyonel güvenlik ve verimlilik süreçlerini iyileştirmek amacıyla Türkiye'de bulunan gerçek bir hidroelektrik santraline yönelik dijital ikiz (Dİ) modeli geliştirilmiş ve bu teknolojiye dair yenilikçi bir yöntem ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, Dİ teknolojisinin temel kavramları ve uygulama prensipleri detaylıca verildikten sonra santralin temel bileşenleri olan su giriş vanası, türbinler, jeneratörler, trafo koruma rölesi ve hat fideri koruma rölesi için matematiksel modeller ve dijital modeller oluşturulmuştur. Geliştirilen modeller üzerinde gerçekleştirilen performans testleri ve analizler, gerçek sistemde yapılması riskli testlerin Dİ ortamında güvenle uygulanmasını sağlamış; santral davranışları, farklı senaryolar altında başarıyla öngörülmüştür. SCADA sistemi üzerinden elde edilen gerçek zamanlı veriler ile Dİ modelinden üretilen tahmini verilerin karşılaştırılması, modelin doğruluğunu kanıtlamış ve model, sensör arızaları ile diğer bileşenlerdeki hataları tespit etmekte etkili bir araç olarak öne çıkmıştır. Bu sayede, önleyici bakım süreçleri optimize edilmiş, arıza süreleri minimize edilmiş ve santral operasyonlarının güvenilirliği artırılmıştır. Dİ modeli, santralin enerji yönetimi süreçlerinde anlamlı iyileştirmeler sağlayarak enerji üretim verimliliğini artırmış ve bakım maliyetlerini düşürmüştür. Ayrıca, sürdürülebilirlik ve çevre koruma hedeflerine katkı sunacak şekilde enerji üretim süreçlerini daha verimli ve güvenilir hale getirmiştir. Çalışma, Dİ teknolojisinin yalnızca yazılım ortamında değil, gerçek dünyada da etkili bir şekilde uygulanabileceğini göstermekte ve bu teknolojinin gelecekteki enerji sistemlerine entegrasyonuna dair önemli bir referans sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a digital twin (DT) model was developed and an innovative approach was introduced for a real hydroelectric power plant in Turkey to improve energy management, operational safety, and efficiency processes. Within this scope, after presenting the fundamental concepts and application principles of DT technology in detail, mathematical and digital models were created for the plant's key components, including the water intake valve, turbines, generators, transformer protection relay, and feeder protection relay. Performance tests and analyses conducted on the developed models enabled the safe execution of tests that would be risky in a real system within the DT environment, and plant behaviors were successfully predicted under different scenarios. The comparison of real-time data obtained from the SCADA system with the estimated data produced by the DT model validated the model's accuracy and highlighted its effectiveness as a tool for detecting sensor failures and other component faults. This optimization of preventive maintenance processes minimized downtime and enhanced the reliability of plant operations. The DT model provided significant improvements in the plant's energy management processes, enhancing energy production efficiency and reducing maintenance costs. Furthermore, it made energy production processes more efficient and reliable, contributing to sustainability and environmental protection goals. This study demonstrates that DT technology can be effectively implemented not only in software environments but also in real-world applications, offering a valuable reference for the future integration of this technology into energy systems.