Ficus lyrata'da Indirekt Organogenesis Yönteminin optimizasyonu
Optimization of Indirect Organogenesis Method in Ficus lyrata
  1. Tez No: 918771
  2. Yazar: RUMEYSA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ficus lyrata, estetik görünüme sahip büyük yapraklarıyla tropikal bölgelerde yaygın bir bitki türüdür. İç mekan bitkisi olarak tercih edilen bu tür, son yıllarda doku kültürü teknikleriyle çoğaltılmaktadır. Doku kültürü, F. lyrata'nın hızlı ve verimli çoğaltılmasına olanak tanırken, genetik özelliklerinin korunmasını da sağlar. Bu yöntem, bitkinin ticari üretimi ve korunması açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu araştırma, F. lyrata'nın in vitro şartlarda kallus ve sürgün gelişimi üzerine farklı hormon konsantrasyonları ile kombinasyonlarının etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmanın kallus gelişimi denemelerinde, Kinetin, 2iP (6-(γ,γ-Dimetilallylamino)pürin), 2,4-D (2,4-dichlorophenoxyacetic acid) ve IAA (Indole-3-acetic acid) hormonlarının farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarını içeren ½ MS besin ortamları kullanılmıştır. Denemelerde kallus yoğunluğu, kallus rengi ve farklılaşmış yapı (kök) parametreleri incelenmiştir. En yüksek kallus yoğunluğu, 2iP (0.5 mg/L) + IAA (0.5 mg/L) içeren besin ortamında gözlenirken, en fazla farklılaşmış yapı (kök) oluşumu, Kinetin (0.5 mg/L) + IAA (0.5 mg/L) içeren besin ortamında kaydedilmiştir. Sürgün rejenerasyonunu incelemek üzere, kalluslar farklı konsantrasyonlarda BA (Benziladenin) içeren ½ MS besin ortamlarına aktarılmış ve kallus yoğunluğu, kallus rengi, kallus yapısı, kallus ağırlığı ve farklılaşmış yapı (sürgün) parametreleri detaylı olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, sürgün gelişimi ortamında, kallus yoğunluğu, kallus ağırlığı ve farklılaşmış yapı (sürgün) parametreleri açısından en başarılı ortamın 0.5 mg/L BA içeren besin ortamı olduğunu göstermiştir. Kallus yapısı genel olarak orta-sert bir yapı gösterirken, kallus rengi tüm ortamlarda kahverengi ile koyu kahverengi arasında değişiklik göstermiştir. Rejenerasyon sonucunda elde edilen sürgünlerin, köklenme için 1.0 mg/L IBA (Indol-3-Bütirik Asit) içeren ½ MS besin ortamına aktarılması ve ex vitro koşullarda aklimatize edilmesi, başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, kallus oluşturma ortamında kullanılan Kinetin, 2iP, 2,4-D ve IAA hormonlarının konsantrasyon ve kombinasyonlarının, sürgün gelişim ortamlarında kullanılan BA'nın konsantrasyonları ile elde edilen kallus ve sürgün gelişim parametreleri üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu tez çalışmasında elde edilen bulgular, F. lyrata'nın in vitro çoğaltılması için etkili protokollerin geliştirilmesine katkı sağlayabilecek önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ficus lyrata, a plant species commonly found in tropical regions, is known for its aesthetically pleasing large leaves. This species, often preferred as an indoor plant, has been propagated in recent years through tissue culture techniques. Tissue culture not only allows for the rapid and efficient propagation of F. lyrata but also ensures the preservation of its genetic traits. This method offers significant opportunities for the commercial production and conservation of the plant. This research aimed to investigate the effects of different hormone concentrations and combinations on callus and shoot development of F. lyrata under in vitro conditions. In the callus development trials, ½ MS media containing various concentrations and combinations of Kinetin, 2iP (6-(γ,γ-Dimethylallylamino)purine), 2,4-D (2,4-dichlorophenoxyacetic acid), and IAA (Indole-3-acetic acid) hormones were used. Parameters such as callus density, callus color, and differentiated structures (roots) were examined. The highest callus density was observed in the medium containing 0.5 mg/L 2iP and 0.5 mg/L IAA, while the most differentiated structure (roots) formation was recorded in the medium containing 0.5 mg/L Kinetin and 0.5 mg/L IAA. For shoot regeneration, calli were transferred to ½ MS media containing different concentrations of BA (Benzyladenine), and parameters such as callus density, callus color, callus structure, callus weight, and differentiated structures (shoots) were evaluated in detail. The results showed that the most successful medium for shoot development, in terms of callus density, callus weight, and differentiated structure (shoot) parameters, was the one containing 0.5 mg/L BA. Callus structure generally showed a medium-hard consistency, while callus color varied from brown to dark brown across all media. The shoots obtained from regeneration were successfully transferred to ½ MS media containing 1.0 mg/L IBA (Indole-3-Butyric Acid) for rooting and acclimatized ex vitro. This study demonstrated that the concentrations and combinations of Kinetin, 2iP, 2,4-D, and IAA used in the callus induction medium and the concentrations of BA used in the shoot development media had a significant impact on the callus and shoot development parameters. The findings of this thesis provide valuable insights that can contribute to the development of effective protocols for the in vitro propagation of F. lyrata.