Türkiye'de 0-14 yaş grubu çocukların ölümlü ve yaralanmalı yaya trafik kazalarının analizi ve önleyici tedbirlerin değerlendirilmesi
Analysis of pedestrian traffic accidents with fatal and injury for 0-14 age group children i̇n turkey and evaluation of preventive measures
- Tez No: 918787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ASAL, DR. SEDA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Trafik kazaları, dünya genelinde ölüm ve yaralanmaların önde gelen nedenlerinden biri olarak ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Yetersiz karayolu güvenliği, her yıl yaklaşık 1,19 milyon insanın hayatını kaybetmesine ve 50 milyon kişinin kalıcı yaralanmalar yaşamasına yol açmaktadır. Türkiye'de ise çocuk trafik kazaları, kentleşme, yetersiz altyapı ve hız limitlerine uyulmaması gibi faktörlerle toplumsal güvenliği tehdit eden önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışmada, 2021-2023 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından Trafik Kazası Tespit Tutanağı ile kaydedilen 31.499 çocuk yaya kazası verisi incelenmiştir. Bu kazalarda 668 çocuğun hayatını kaybettiği ve 36.017 çocuğun yaralandığı tespit edilmiştir. Araştırma, Türkiye'de çocuk yaya kazalarının demografik ve coğrafi dinamiklerini analiz ederek, kazaların koşullarını ve çocuk yayaların karşılaştığı riskleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çocuk trafik güvenliğine yönelik bölgesel farklılıkları inceleyerek politika yapıcılara rehberlik etme hedefi taşımaktadır. Çalışma kapsamında tanımlayıcı istatistikler, coğrafi analiz, Ki-Kare testi ve lojistik regresyon yöntemleri kullanılmış; iller bazında risk oranları hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular haritalarla görselleştirilerek, kazaların nedenleri ve dağılımları detaylı şekilde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents have posed a serious public health problem as one of the leading causes of death and injury worldwide. Inadequate road safety causes approximately 1.19 million people to die and 50 million to suffer permanent injuries every year. In Turkey, child traffic accidents have become an important problem that threatens social security due to factors such as urbanization, inadequate infrastructure and non-compliance with speed limits. In this study, 31,499 child pedestrian accident data recorded by the General Directorate of Security (EGM) with the Traffic Accident Detection Report between 2021 and 2023 have been examined. It is determined that 668 children lost their lives and 36,017 children were injured in these accidents. The research aims to reveal the conditions of the accidents and the risks faced by child pedestrians by analyzing the demographic and geographical dynamics of child pedestrian accidents in Turkey. It also aims to guide policy makers by examining regional differences in child traffic safety. Within the scope of the study, descriptive statistics, ministry analyses, Chi-Square test and logistic regression methods have been used; Risk rates are calculated accordingly. The findings obtained have been visualized with maps, the causes and distribution of the accidents have been revealed in detail.