Y kuşağı'nın finansal sağlığının, yaşam memnuniyeti ve iş tatmini üzerindeki etkisinde finansal refahın aracı rolü
The mediating role of financial well-being in the effect of Generation Y's financial health on life satisfaction and job satisfaction
- Tez No: 918788
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇOPUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bireylerin finansal yönetimleri ve finansal kararlarında alacakları rasyonel kararları arzu ettikleri yaşam kalitelerine erişimlerinde önemli bir rol üstlenmektedir. Tüketim ile anılan Y kuşağı, içinde doğdukları teknoloji ve tüketim çağının getirileriyle finansal yönetimlerine en çok dikkat etmesi gereken kuşaktır. Kendilerinden sonraki kuşak olan Z kuşağına aktarabilecekleri finansal yönetim becerileri ülkelerin de sosyal refahını inşa etmede önem arz etmektedir. Araştırmada Y kuşağının finansal sağlık, finansal özgüven ve finansal sosyal karşılaştırma düzeyleri belirlenmiş, bu faktörlerin finansal refah, yaşam memnuniyeti ve iş tatminleri üzerindeki etkileri ile finansal refahlarının; finansal değişkenlerin yaşam memnuniyeti ve iş tatmini üzerindeki etkilerine aracı etki edip etmediği analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Ankara'da bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışan Y kuşağı idari ve akademik personel oluşturmaktadır. Çevrimiçi anket uygulaması ile 457 kişiye ulaşılmıştır Araştırma modeli üzerinden değerlendirilen sonuçlarda finansal sağlığın yaşam memnuniyeti üzerinde pozitif yönlü dolaylı etkisinin olduğu ve bu etkinin büyük ölçüde finansal refah aracılığıyla gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Finansal sağlığın iş tatmini üzerindeki pozitif etkisi ise hem doğrudan hem de dolaylıdır. Bu durum finansal sağlığın iş tatmini üzerinde önemli bir etkisi bulunduğunu göstermektedir ve bu sonuç çalışmanın en önemli bulgularından biridir. Finansal özgüvenin hem yaşam memnuniyeti hem de iş tatmini üzerinde pozitif yönlü dolaylı etkisi bulunmaktadır. Finansal özgüvenin artması finansal refahı da artırarak yaşam memnuniyeti ve iş tatminini de dolaylı olarak artıracaktır. Finansal sosyal karşılaştırmanın hem yaşam memnuniyeti hem de iş tatmini üzerinde negatif yönlü dolaylı etkisi bulunmaktadır. Bu durum finansal refahın aracı olarak finansal sosyal karşılaştırma ile yaşam memnuniyeti ve iş tatmini arasında negatif bir ilişki oluşturduğunu göstermektedir. Bu önemli sonuçların dışında tartışma bölümünde katılımcıların ölçeklere verdikleri cevaplar tek tek incelenerek; ölçeklerin ortalama puanları değerlendirilmiştir, verilen cevaplar katılımcıların demografik özelliklerine göre karşılaştırılmıştır, verilen cevaplar doğrultusunda araştırma ölçek puanlarının birbirleriyle ilişkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individual's financial management and rational decisions to be taken in financial decisions play an important role in reaching the desired quality of life. Generation Y, which is associated with consumption, is the generation that needs to pay the most attention to their financial management with the benefits of the technology and consumption age they were born in to. The financial management skills that they can transfer to the next generation, Generation Z, are also important in building the social well-being of countries. In the research, the financial health, financial self-confidence and financial social comparison levels of Generation Y were determined and the effects of these factors on financial well-being, life satisfaction and job satisfaction and whether their financial well-being mediates the effects of financial variables on life satisfaction and job satisfaction were analyzed. The sample of the study consists of Generation Y administrative and academic staff working at state and foundation universities in Ankara. 457 people were reached through the online survey. In the results evaluated through the research model, it was observed that financial health has a positive indirect effect on life satisfaction and this effect is largely realized through financial well-being. The positive effect of financial health on job satisfaction is both direct and indirect. This shows that financial health has a significant effect on job satisfaction. This result is one of the most important findings of the study. Financial self-confidence has a positive indirect effect on both life satisfaction and job satisfaction. Increasing financial self-confidence will also increase financial well-being and indirectly increase life satisfaction and job satisfaction. Financial social comparison has a negative indirect effect on both life satisfaction and job satisfaction. This shows that financial social comparison, as a mediator of financial well-being, creates a negative relationship between life satisfaction and job satisfaction. Apart from these important results discussion section, the answers given by the participants to the scales were examined one by one; the average scores of the scales were evaluated, the answers given were compared according to the demographic characteristics of the participants, the relationship between the scale scores were evaluated through the research model in line with the answers given and the mediating role of the financial well-being variable between the independent and dependent variables was emphasized. Finally, in the Recommendations section, suggestions were made for future research based on the relevant results Keywords Financial health, financial self-confident, financial social comparison, financial well-being, life satisfaction, job satisfaction, generation Y