Ortahat sapma tedavilerinde asimetrik jasper-jumper apareyi uygulamasının diş, çene ve yüz sistemi üzerine etkileri
The Evaluation of the effects of asymmetric jasper jumper application in the correction of midline discrepancies
- Tez No: 91879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ SAĞDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
7. ÖZET Bu çalışmadaki amacımız, Jasper Jumper apareyini orta hat sapması olan hastalarda asimetrik olarak kullanarak, apareyin bu tür anomalilerde kullanılabilirliğini, çene, yüz ve diş sistemine ait yapılar üzerindeki etkilerini incelemek ve bu tedavi tekniğinin ortodontik tedavi içerisindeki yerini tartışmaktır. Araştırmamız, apareyinin etkilerinin üç boyutlu incelenebilmesi açısından 12 tanesi kontrol, diğer 12 tanesi tedavi grubunu oluşturan 24 bireyden tedavinin başında ve sonunda alman lateral, frontal ve baziler sefalogramlar üzerinde yürütülmüştür. Tedavi başlangıcı yaş ortalaması 12,7 ± 0,7 yıl, kontrol süresi başlangıcı yaş ortalaması 12,3 ± 0,4 yıl olup, Jasper Jumper apareyi dört ay süreyle uygulanmıştır. Tedavi ve kontrol gruplarındaki bireylerden dört aylık dönemin başında ve sonunda alman sefalogramlar üzerinde yapılan ölçümlerin istatistiksel değerlendirilmesinde aynı gruba ait değişimler Wilcoxon testi ile, gruplar arasındaki değişimler ise Mann- Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Asimetrik Jasper- Jusper apareyi ile orta hat sapmalarının tedavisinde dişsel orta hat ile yüze ait orta hattın çakıştığı, değişimlerin daha çok dentoalveoler olduğu ve tedavi süresinin kısaldığı gözlenmiştir. 94
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The purpose of our study was to examine the effects of the asymmetrically used Jasper- Jumper appliance on dentofacial structures in cases with dental midline discrepancies and to discuss the importance of this technique in orthodontic treatment. In order to study the effects of the appliance in three dimensions, our research was carried out on lateral, frontal and basilar cephalograms which were taken before and after the treatment from 24 samples, 12 of which were control and 12 of which were treatment groups. The mean age of the sample at the start of Asymmetric Jasper Jumper therapy was 12.7 ± 0.7years. The mean age of the control group was 12.3±0.4 years. At the end of the treatment, dental midline was improved and corresponded with the facial midline, the dentoalveolar effects of the appliance were much greater than its skeletal effects and the treatment period was shortened. 95