Viral ajanların periodonsiyuma etkilerinin klinik ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Clinical and microbiological evaluation of the effect of viral agents on periodonsium
- Tez No: 91880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
VII. ÖZET Periodontal sağlık, mikroorganizmalar ile konak dokuları arasındaki denge halidir. Bu dengenin bozulması durumunda periodontal hastalıklar meydana gelebilmektedir. Oral mikrobiyoloji alanındaki araştırmalar spesifik mikroorganizmaların periodontal hastalıkların başlaması ve ilerlemesi ile ilgili olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle subgingival türlerin tanımlanması periodontal hastalıkta mikrobiyal etiyolojilerin varlığını güçlendirecektir. Periodontal hastalıklar ile ilgili olarak yapılan önceki mikrobiyolojik çalışmalar bakteriler üzerine odaklanmıştır. Yıkıcı periodontal hastalıkların patogenezi ve etiyolojisinde insan virüslerinin, mayaların ve parazitlerin olası etkinliği ile ilgili çok az görüş bildirilmiştir. Çalışmamızda insan virüsleri ve yıkıcı periodontal hastalıklar arasındaki muhtemel ilişkiyi ortaya koymak için, periodontal olarak sağlıklı 21 kişi ve erişkin periodontitisli 30 hastanın dişeti ceplerinden toplanan subgingival plak örnekleriyle yapılan virolojik çalışma sonuçlarıyla, klinik indeksler karşılaştırılarak bir durum değerlendirilmesi yapılması amaçlandı. Bu amaç için seçilen 3 insan virüsü; Herpes simpleks, Cytomegalovirus ve Epstein-Barr virüsü, analitik bir moleküler genetik yöntemi olan polimeraz zincir reaksiyonu tekniği kullanılarak değerlendirildi. Klinik parametre olarak Pİ, Gî, CD ve AK incelendi. Sonuç olarak CMV en sık izole edilen virüs oldu. Bunu EBV ve HSV izledi. CMV erişkin periodontitisli hastalarda sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek bulundu. EBV ve HSV'nin gruplar arasındaki karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterilemedi. Çalışmaya katılan tüm bireyler ve erişkin periodontitisli bireyler arasında virüs izole edilenlerde, edilmeyenlere göre yaş anlamlı olarak daha yüksek bulundu. EBV ve HSV'de ise yaş paremetresine göre virüs tespit edilen ve edilmeyenler arasında anlamlı bir fark gösterilemedi. Erişkin periodontitisli grupta CMV ve EBV izole edilen bireylerde CD ve AK değerleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulundu. Erişkin periodontitisli grupta HSV izole edilen bireylerde edilmeyenlere göre klinik paremetreler açısından fark tespit edilemedi, tnsan periodontitisinde virüslerin muhtemel periodontopatik mekanizması tartışmalıdır. CMV ve diğer memeli virüslerinin yıkıcı periodontal hastalığın başlaması ve ilerlemesindeki önemi ve rolü daha ileri çalışmalarala desteklenmelidir. 48
Özet (Çeviri)
Vin. SUMMARY Periodontal health is the equilibrium between microorganisms and the host. Periodontal diseases may occur when this equilibrium is disturbed. Oral microbiological investigations consider that specific microorganisms may be related to the initiation and progression of periodontal diseases. For this reason identification of the subgingival species will emphasize the presence of microbial etiology in periodontal disease. Previous microbiological investigations about periodontal diseases were focused on bacteria. There exists scarce information regarding the effect of human viruses ferments and parasites in the pathogenesis and etiology of destructive periodontal diseases. In our study to indicate the probable relation between human viruses and destructive periodontal diseases, virological results of subgingival plaque samples from 21 periodontals healthy and 30 adult periodontitis patients were compared with clinical indices. Three human viruses ; Herpes simplex, Cytomegalovirus and Epstein-Barr virus were evaluated by polymerase chain reaction, an analytic molecular genetic method. Clinical parameters such as, visible supragingical plak, gingival indeks, probing pocket and clinical attacmet levels were measured. As a result the most frequent virus was CMV followed by EBV and HSV. CMV was highly detected in adult periodontitis patients compared to the healthy group statistically significant. The comparison between EBV and HSV groups did not show significant difference statistically. There was not significant difference between the virus isolated and non isolated patients for the age parameter in EBV and HSV. In CMV and EBV isolated adult periodontitis patiens probing depth and attachmend loss measurements were found to be high statistically significant. In HSV isolated adult periodontitis patients there was not difference between clinical parameters compared to the non isolated ones. 49