Model tabanlı sistem mühendisliği yaklaşımı ile ikincil güç sistemi geliştirme süreci
Secondary power system development process with model based systems engineering approach
  1. Tez No: 918790
  2. Yazar: OĞUZHAN MEDET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZEKİ YILMAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz hava araçlarında kullanılan alt sistemler, teknolojinin ilerlemesi ve hava aracı operasyonel isterlerinin artması ile birlikte oldukça karmaşık bir yapıdadır. Bu alt sistemlere duyulan ihtiyacı ve talep edilen isterleri anlayabilmek ve uygun bir sistem mimarisi belirlemek için sistematik bir geliştirme sürecinin takip edilmesi gerekmektedir. Bu noktada sistem mühendisliği disiplini kompleks ve karmaşık projelerde ihtiyaçların belirlenmesinden başlayarak, ilgili sistemin geliştirilmesi ve kalifikasyonunu da kapsayacak şekilde sistematik bir yaklaşım sunar. Buna ek olarak, sistem mühendisliği alanındaki son gelişmelerle birlikte Model Tabanlı Sistem Mühendisliği yaklaşımı da güncel projelerde uygulama alanı bulmaya başlamış ve sistem mühendisliği sürecinin dijital ortamda tüm izlenebilirlik ilişkileri ile yürütülmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında, sistem mühendisliği süreci ve Model Tabanlı Sistem Mühendisliği yaklaşımı anlatılmış ve Model Tabanlı Sistem Mühendisliği yaklaşımı ve ARCADIA yöntemi ile bir hava aracı ikincil güç sisteminin geliştirme süreci Capella yazılım aracında uygulanmıştır. Sistemin paydaşları ve bu paydaşların operasyonel kabiliyetleri belirlenmiş, sistemin görevi ve bu görevleri yerine getirmesi için sahip olması gereken kabiliyetler ve fonksiyonlar tanımlanmış, bu fonksiyonlar kırılıp ilgili alt sistemlere atanmış ve bu fonksiyonları yerine getirebilecek alternatif ekipmanlar değerlendirilerek ikincil güç sistemi mimarisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subsystems used in today's air vehicles are highly complex due to technological advancements and the increasing operational requirements of these vehicles. To understand the need for these subsystems and the demanded requirements, and to determine an appropriate system architecture, a systematic development process shall be followed. At this point, the discipline of systems engineering offers a systematic approach to complex and intricate projects, starting from the identification of needs and extending to the development and qualification of the related system. Additionally, with recent advancements in the field of systems engineering, the Model-Based Systems Engineering (MBSE) approach has started to find application in contemporary projects, aiming to conduct the systems engineering process in a digital environment with full traceability relationships. In this thesis, the systems engineering process and the Model-Based Systems Engineering approach are explained, and the development process of an aircraft secondary power system is implemented using the Capella tool with the MBSE approach and the ARCADIA method. The stakeholders of the system and their operational capabilities were identified, the mission of the system and the capabilities and functions it shall possess to fulfill these missions were defined, these functions were decomposed and assigned to the relevant subsystems, and alternative equipment capable of performing these functions were evaluated to create the secondary power system architecture.