Antik Çağda mağara, insan ve inanç ilişkisi; Anadolu'da Ana Tanrıça'nın tapınım mekânı olarak mağaralar
The relationship of cave, people and belief in ancient times; caves as places of worship of the Mother Goddess in Anatolia
- Tez No: 918789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLSEN ŞERİFE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı Antik Çağ'da mağara, insan ve inanç ilişkisini Anadolu'da Ana Tanrıça'nın tapınım mekânı olan mağaralar üzerinden ortaya koymaktır. Mağaraların jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri, fauna ve florası, turizm ve sağlık açısından önemi gibi pek çok husus araştırma konusu olmuştur. Ayrıca Paleolitik Dönem'den itibaren insanlar tarafından hangi amaçlarla kullanıldıkları da ayrıntılarıyla incelenmiştir. Bu araştırma kapsamında ise Antik Çağ'da mağaraların insan ve inanç ilişkisi kapsamında Ana Tanrıça'nın tapınım mekânı olan mağara üzerinden incelenmesi diğer araştırmalardan farklılığını ve özgünlüğünü oluşturmaktadır. Araştırma 5 bölüm üzerine inşa edilmiştir: Birinci bölümde mağaralar jeolojik ve jeomorfolojik özellikleriyle ele alınmıştır. İkinci bölümde insan ve mağara arasındaki ilişkinin erken izleri, gelişimi ve niteliği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Antik Çağ düşüncesinde ve mitoslarda mağaralar incelenmiştir. Dördüncü bölümde Antik Çağ'da Anadolu'da mağara ve inanç ilişkisini Ana Tanrıça üzerinden okumak amaçlanmıştır. Beşinci bölüm genel değerlendirmeye ayrılmıştır. Çalışma betimsel tarama modeli çerçevesinde ele alınmış ve doküman analizi ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın nihai hedefi kült mağaralarının kültün kullanımı ve buluntularının değerlendirilmesi üzerinden yapılması kapsamında insan ve inanç ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmış olmasıdır. Araştırmanın zamansal çerçevesi Antik Çağ ile sınırlıdır. Belirli bir zaman sınırlaması ile ilgili oldukça tartışmalı olan Antik Çağ kavramını, genellikle Akdeniz dünyası bakış açısıyla yazının bulunması, gelişmesi ve Akdeniz medeniyetine etkisiyle inanç sisteminde, mimaride, heykeltraşlıkta, yazılı eserlerde meydana gelen değişiklikle ilişkili bir kavram olarak değerlendirmek mümkündür. Araştırmanın mekânsal çevçevesini ise Anadolu'dan Ana Tanrıça'ya adanmış kült mağaralardan örnekler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between caves, humans and belief in ancient times through caves, which were places of worship for the Mother Goddess in Anatolia. Many issues such as the geological and geomorphological features of caves, their fauna and flora, and their importance in terms of tourism and health have been the subject of research. In addition, the purposes for which they were used by people since the Paleolithic Period have been examined in detail. Within the scope of this research, the examination of caves in ancient times through caves, which were places of worship for the Mother Goddess, within the scope of the relationship between humans and belief, constitutes its difference and originality from other studies. The research is built on 5 sections: In the first section, caves are discussed with their geological and geomorphological features. In the second section, the early traces, development and quality of the relationship between humans and caves are emphasized. In the third section, caves are examined in ancient thought and myths. In the fourth section, it is aimed to read the relationship between caves and belief in ancient times in Anatolia through the Mother Goddess. The fifth section is devoted to general evaluation. The study was conducted within the framework of the descriptive scanning model and data was collected through document analysis. The ultimate goal of the research is to evaluate the cult caves within the framework of the relationship between people and belief within the scope of the evaluation of the cult use and findings. The temporal framework of the research is limited to the Ancient Age. The concept of the Ancient Age, which is quite controversial regarding a certain time limitation, can generally be evaluated as a concept related to the change in belief system, architecture, sculpture and written works with the discovery and development of writing and its effect on the Mediterranean civilization from the perspective of the Mediterranean world. The spatial framework of the research consists of examples of cult caves dedicated to the Mother Goddess from Anatolia..