Geçici ve tünelli diyaliz kateteri ilişkili enfeksiyonlarda metastatik enfeksiyöz komplikasyonlar: Tek merkez deneyimi
Metastatic infectious complications in temporary and tunneled dialysis catheter-associated infections: A single center experience
  1. Tez No: 918793
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Kronik böbrek yetmezliği gelişen hastalarda son dönem böbrek yetmezliği tedavi seçenekleri olan hemodiyaliz, periton diyalizi ve renal transplantasyon arasında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık hemodiyaliz uygulanmaktadır. Hemodiyaliz hastalarında vasküler giriş yolu olarak arteriovenöz fistül, sentetik arteriyovenöz greftler veya santral venöz kateterler kullanılmaktadır. Kateter enfeksiyonları diyaliz hastalarında kardiyovasküler problemlerden sonra en sık ölüm nedenidir. Bu enfeksiyonlar, hastanede kalış süresini ve mortaliteyi yakından etkilemektedir. Tünelli kateter enfeksiyonlarında tünel ve çıkış yeri enfeksiyonları gibi lokal enfeksiyonlar olabildiği gibi sistemik enfeksiyonlara neden olabilen kateter ilişkili bakteriyemiler de görülebilmektedir. Kateter ilişkili bakteriyemi %20-30 oranında görülmekle birlikte sepsis ve başta infektif endokardit, septik artrit, spondilodiskit, epidural abse gibi çeşitli metastatik enfeksiyöz komplikasyonlara neden olabilmektedir. Çalışmamızda tünelli ve geçici hemodiyaliz kateter enfeksiyonu olan hastaların demografik ve klinik özellikleri yanı sıra metastatik enfeksiyöz komplikasyonların sıklığı, risk faktörleri ve prognozunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda 1 Ocak 2020 ile 1 Ocak 2023 arası Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Servisi'ne yatırılarak izlenen tünelli veya geçici hemodiyaliz kateter enfeksiyonu olan 257 vaka dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastaların demografik özellikleri, hastaların klinik tabloları, tanı anındaki laboratuvar tetkikleri, kateter enfeksiyonuna ve metastatik komplikasyonlara ait veriler retrospektif olarak incelendi. Veriler IBM Statiscal Package for the Social Sciences (SPSS) V21 ile analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 61,23 yıl olup kadın hasta oranı %52,1'di. En sık böbrek yetmezliği nedeni diyabetik nefropati (%40,9) idi. Vakaların %35,4 ünde geçici, %64,6'sında tünelli kateter olup kateterler en sık internal juguler bölgeye takılmıştı (%49). Kateter süresi, geçici kateterde tünelli katetere göre daha kısaydı (7 vs.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hemodialysis, peritoneal dialysis and kidney transplantation are the treatment options for patients with end-stage renal disease. Arteriovenous fistulas, synthetic arteriovenous grafts or central venous catheters are used for vascular access in hemodialysis patients. Catheter infections are the second most common cause of death in dialysis patients after cardiovascular problems. These infections have a strong impact on length of hospital stay and mortality. Tunneled catheter infections can result in local infections such as tunnel and exit site infections, as well as catheter-associated bacteremia, which can lead to systemic infections. Catheter-associated bacteremia occurs in 20-30% of cases and can lead to sepsis and various metastatic infectious complications including infective endocarditis, septic arthritis, spondylodiscitis and epidural abscess. In our study, we aimed to determine the demographic and clinical characteristics of patients with hemodialysis catheter infections, as well as the incidence, risk factors and prognosis of metastatic infectious complications. Method: Our study included 257 patients with tunnel or temporary hemodialysis catheter infections who were admitted to the Nephrology Department of Ondokuz Mayıs University Application and Research Hospital between 1 January 2020 and 1 January 2023. Demographic characteristics, clinical pictures, laboratory tests at the time of diagnosis, catheter infection and metastatic complications of all patients included in the study were retrospectively analyzed. Data were analyzed using IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) V21. Results: The mean age of the patients was 61.23 years and the proportion of female patients was 52.1%. The most common cause of renal failure was diabetic nephropathy (40.9%). Temporary and tunneled catheters were used in 35.4% and 64.6% of cases, respectively, and catheters were most commonly placed in the internal jugular region (49%). The duration of catheter use was shorter with temporary catheters than with tunneled catheters (7 vs.