Hematolojik ve nefrolojik olgularda femoral yolla uygulanan kalıcı kateterlerin radyolojik ve klinik takip sonuçlarının araştırılması
Radiologic and clinical outcomes of femoral tunneled catheters in hematology and nephrology patients
- Tez No: 260308
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hematolojik ve Nefrolojik Olgularda Femoral Yolla Uygulanan Kalıcı Kateterlerin Radyolojik ve Klinik Takip Sonuçlarının AraştırılmasıAmaç: Floroskopi eşliğinde yapılan kalıcı tünelli femoral venöz kateterizasyonun başarı oranlarını ve komplikasyonlarını araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Aralık 2005- Şubat 2008 tarihleri arasında takılan yirmi ikisi hematoloji, beşi nefroloji ve üçü çocuk hastalıkları nefroloji bölümünden toplam 30 olguda femoral vene tünelli santral venöz kateter yerleştirilmiş; başarı oranları, işlem süresi, ve komplikasyonlar belirlenmiştir. Litratürdeki seriler ile karşılaştırma yapılarak yöntemin etkinliği araştırıldı.Bulgular: Olguların tümünde işlem başarı ile sonuçlanmıştır. Kateter uçları iliak bifurkasyon düzeyi üzerinde olacak şekilde yerleştirildi. İşlem esnası ve işlem sonrası erken dönemde komplikasyon saptanmamıştır. Geç dönemde iki olguda perikateter trombozu, iki olguda fibrin kılıf oluşmuştur. Deri-tünel enfeksiyonu, kateter dışı enfeksiyon ve sepsis olmak üzere beş olguda enfeksiyon gelişmiştir. İki olguda dializ sırasında kateter efektif olarak çalışmadı. Bir olguda da kateterde spontan çıkma saptanmıştır.Sonuç: Santral kateterizasyonda, floroskopi kılavuzluğu işlem süresini ve komplikasyonlarını azaltarak işlemin başarı oranını arttırmaktadır. Femoral yolla uygulanan kateterizasyon, santral venöz kateterizasyon ile karşılaştırıldığında diğer santral venleri (subklavyen, juguler) problemli olan hastalarda alternatif girişim yolu olması nedeniyle ve diyaliz hastalarında fistül olgunlaşıncaya kadar geçici vasküler giriş kapısı olması açısından yararlı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Radiologic and Clinical outcomes of Femoral Tunneled Catheters in Hematology and Nephrology Patients.Purpose: Detection of success and complication rates of flouroscopy guided tunnelled femoral venous cathetersMaterial and Method: A total of 30 patients including 22 hematological, 5 nephrological and 3 pediatric cases who have tunneled venous catheters inserted via femoral route between December 2005 and February 2008 were included in the study and success rates, lenght of the procedure and complications were recorded. The efficacy of the procedure was determined by comparison with the series in the literature.Results: The procedure was performed succesfully in all cases. The catheters were placed so that the ends were above the iliac bifurcation. No complications were noted during the procedure and immediately after. Two pericatheter trombosis, two fibrin sheaths were detected in the long term follow-up. Infection developed in five patients which were skin tunnel infection, extra-catheter infection and sepsis. In two cases, the catheters did not effectively work during the dialysis. The catheter spontaneously came off in one case.Conclusion: Flouroscopy guidance during central catheterization increases the efficacy by decreasing the procedure span and complications. When central venous catheterization is concerned femoral route is an alternative beneficial intervention site when other central veins (subclavian and juguler) are problematic and temporary vascular access is needed in dialysis until fistula maturation.