Okullarda örgütsel dedikodu, örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational gossip, organizational cynicism and organizational commitment in schools
  1. Tez No: 918807
  2. Yazar: ŞEYMA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YELPAZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı okullarda örgütsel dedikodu, örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ve Dulkadiroğlu merkez ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen 401 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak için“Örgütsel Dedikodu Ölçeği”,“Örgütsel Sinizm Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde t- Testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin örgütsel dedikodu algıları cinsiyet, medeni hal, mezuniyet, okuldaki öğretmen sayısı ve aynı okulda çalışma süresine göre anlamlı fark göstermezken, meslekteki hizmet süresine göre farklılaştığı; öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları cinsiyet, medeni hal, mezuniyet durumu, okuldaki öğretmen sayısı, aynı okulda çalışma süresine göre anlamlı fark göstermezken, meslekteki hizmet süresine göre farklılaştığı; öğretmenlerin örgütsel bağlılık algıları meslekteki hizmet yılı, aynı okulda çalışma sürene göre anlamlı fark göstermezken, cinsiyet, medeni durum, mezuniyet, okuldaki öğretmen sayısına göre farklılaştığı bulunmuştur. Örgütsel dedikodu ile örgütsel sinizm arasında pozitif yönde“orta”düzey anlamlı bir ilişki, örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık arasında negatif yönde“orta”düzeyde anlamlı bir ilişki, örgütsel dedikodu ile örgütsel bağlılık arasında“düşük”düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda örgütsel sinizmin örgütsel bağlılığın anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülürken, örgütsel dedikodunun örgütsel bağlılığı yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships among organizational gossip, organizational cynicism, and organizational commitment in schools. The study was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research designs. The sample of the study consists of 401 teachers selected through a convenience sampling method, working in secondary schools in the central districts of Onikişubat and Dulkadiroğlu in Kahramanmaraş province during the 2022-2023 academic year. The“Organizational Gossip Scale,”“Organizational Cynicism Scale,”“Organizational Commitment Scale,”and the“Personal Information Form”developed by the researcher were used to collect data. For the analysis of the data, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation, and regression analyses were employed. The results of the study revealed that teachers' perceptions of organizational gossip did not show a significant difference based on gender, marital status, educational background, the number of teachers in the school, and the duration of working at the same school, but differed based on years of service in the profession. Similarly, teachers' perceptions of organizational cynicism did not show a significant difference based on gender, marital status, educational background, the number of teachers in the school, and the duration of working at the same school, but varied according to years of service in the profession. Teachers' perceptions of organizational commitment did not differ significantly based on years of service in the profession or the duration of working at the same school, but showed significant differences based on gender, marital status, educational background, and the number of teachers in the school. A moderate positive significant relationship was found between organizational gossip and organizational cynicism, a moderate negative significant relationship between organizational cynicism and organizational commitment, and a low negative significant relationship between organizational gossip and organizational commitment. The regression analysis showed that organizational cynicism is a significant predictor of organizational commitment, whereas organizational gossip was not found to be a predictor of organizational commitment.