Markalı mobil uygulamalarda müşteri katılımı: Ölçek geliştirme
Customer brand engagement in branded mobile applications: Scale development
- Tez No: 918805
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ERYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, markalı mobil uygulamalarda müşteri katılımını ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirmeyi ve ölçeğin bir araştırma modeli aracılığıyla uygulanmasını amaçlamaktadır. Ölçek geliştirme sürecinde literatürde yer alan geleneksel yöntemlerden faydalanılarak; öncelikle kuramsal çerçeve oluşturulmuş ve ölçekte yer alabilecek ifadeler literatürde hali hazırda geliştirilmiş olan ölçeklerden elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen ifade havuzu, anlam ve kapsam geçerliliği açısından farklı uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. Pilot çalışma aşamasında 102 katılımcıdan veri toplanmıştır. Pilot çalışmadan elde edilen veriler ve gerçekleştirilen keşfedici faktör analizi sonuçları doğrultusunda ölçek ifadelerinde gerekli düzenlemeler yapılmış ve nihai uygulamada kullanılacak ölçeğin ifadeleri belirlenmiştir. Sadeleştirilen ölçek, nihai uygulamada 391 kişilik bir örneklem üzerinde test edilmiştir. Bu aşamadan sonra, Keşfedici ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri gerçekleştirilmiş ve ölçeğin boyutları ile ifadeleri netleştirilmiştir. Analizler sonucunda markalı mobil uygulamalar için geliştirilen müşteri katılımı ölçeği 5 boyut ve 23 ifadeden oluşmaktadır. Ölçeğin geliştirilemesinin ardından, müşteri katılımının öncüllerinin ve sonuçlarının yer aldığı bir araştırma modeli oluşturularak ölçeğin ilk uygulaması yapılmıştır. Bu amaçla, Kurgulama Seviyesi Teorisi'nden yararlanılarak eşzamanlılık, yerelleştirme, homofili, kullanım kolaylığı, algılanan bilgi seviyesi ve içsel keyif değişkenlerinin müşteri katılımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, müşteri katılımının algılanan yapışkanlık, satın alma niyeti ve kulaktan kulağa iletişim değişkenleri üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Markalı moda uygulamalarını kullanan 480 kişiden elde edilen veriye yapısal eşitlik modellelemesi analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları eşzamanlılık, homofili, algılanan bilgi seviyesi ve içsel keyif değişkenlerinin müşteri katılımını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, müşteri katılımının algılanan yapışkanlık, satın alma niyeti ve kulaktan kulağa iletişim üzerinde olumlu etkisi vardır. Elde edilen bulgular, işletmelerin mobil uygulama tasarımında müşteri katılımını artırmak ve sürdürmek için kullanabilecekleri unsurları vurgulamaktadır. Çalışma ayrıca, bu unsurların pazarlama iletişimi stratejilerine nasıl entegre edilebileceğine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a scale to measure customer engagement with branded mobile applications and to apply the scale through a research model. The scale development process used traditional methods found in the literature. Initially, a theoretical framework was established, and potential scale items were obtained from scales previously developed in the literature. The item pool generated in the study was evaluated by several experts for face and content validity. During the pilot study phase, data were collected from 102 participants. Based on the data from the pilot study and the results of the exploratory factor analysis (EFA), the necessary adjustments were applied to the scale items and the final items to be used in the main study were determined. The refined scale was tested in the main study with a sample of 391 participants. Subsequently, exploratory and confirmatory factor analyses were conducted, and the dimensions and items of the scale were finalized. The customer engagement scale developed for branded mobile applications consists of five dimensions and 23 items. Following the development of the scale, a research model was designed that incorporates the antecedents and outcomes of customer engagement and the scale was applied for the first time. To accomplish this, the study used the Construal Level Theory to examine the effects of synchronicity, localization, homophily, ease of use, perceived information level, and intrinsic enjoyment on customer engagement. In addition, the effects of customer engagement on perceived stickiness, purchase intention, and word-of-mouth were examined. Structural equation modelling (SEM) analysis was conducted on data collected from 480 users of branded fashion applications. The results of the analysis revealed that synchronicity, homophily, perceived information level, and intrinsic enjoyment positively affect customer engagement. In addition, customer engagement positively affects perceived stickiness, purchase intention, and word-of-mouth. These results highlight what companies should consider when designing mobile applications to increase and sustain customer engagement. The study also provides recommendations on how to integrate these factors into marketing communication strategies.