Distraksiyon osteogenezisi sonucu oluşan rejenere kemiğin sintigrafik ve histolojik olarak incelenmesi
The Scintigraphic and histologic evaluation of regenerated bone which is formed by distraction osteogenesis
- Tez No: 91882
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BASA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Son yıllarda mandibuler rekonstrüksiyonlar ve deformiteleriıı giderilmesinde DO tekniği sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. DO, HM, mandibular retrognati gibi deformitelerin yanında mandibuler segmental defektlerin rekonstrüksiyonunda kullamlan klasik cerrahi uygulamalara alternatif olabilecek bir yöntemdir. DO tekniği, kısa, şekli bozuk, devamlılığını kaybetmiş kemiklerin komşu olduğu yumuşak dokularla birlikte uzatılması ve yemden konumlandırılması için, kortikotomi ya da osteotomi yolu ile gerçekleştirilen transkütanöz veya transmukozal bir endosseöz uygulamadır. Bu çalışmanın amacı, DO yönteminin, tavşanlarda mandibular korpus bölgesinde yeni kemik oluşumuna ve vaskülarizasyonuna etldsinin incelenmesidir. Bu nedenle uzatılan kemikteki vaskülarizasyon ve osteoneogenez sintigrafik ve histolojik olarak incelendi. Sintigrafik inceleme için 4 ü deney 4 ü de kontrol olmak üzere toplam sekiz tavşana sağ kulak içindeki venden girilerek Tc99m MDP radioaktif ajanı enjeksiyonu yapıldı. Deney grubu tavşanlar DS, 4., 8. ve 12., kontrol grubu tavşanlar ise postoperatif 2.,4., 8. ve 12. haftalarda sintigrafik olarak incelendi. Her iki gruptan da tavşanlar onikinci haftanın sonunda sakrifiye edilerek histolojik incelemeye alındı. Sonuç olarak distraksiyon sahasında 12. hafta sonunda osteoneogenezin sağlandığı ve oluşan kemiğin intramembranöz tip kemik olduğu ayrıca distraksiyonun tamamlanmasından sonraki 4. haftada osteoblastik ve vasküler aktivitenin maksimum olduğu ve bu aktivirenin 12. haftaya kadar azalarak devam ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years the DO method has been often used to cure mandibular reconstructions and deformities. DO is also an alternative method to convantional operation techniques used in the reconstruction of segmental defect in mandibula as well as deformities such as hemifacial microsomia and mandibular retrognathia. The DO technique is a transcutaneous endosseous application which is combined with cortical osteotomy to lengthen and replace the short and deformed bones and neighbouring soft tissues. The purpose of this study is to examine osteoneogenesis and vascularisarjon in rabbits applying the DO technique in the area of right mandibular corpus.The vascularisation and osteoneogenesis in the lengthened bone is examined scintigraphicaly and histologically. For the scintigraphic examination Tc99m MDP radioactive agent is injected into the vein in the right ear of eight rabbits four of which are used for experiment and the other four for control. The rabbits gone through the experiment are examined at the end of distraction, fourth, eigth,twelfth weeks and the control group was examined at the second, fourth, eight and twelfth weeks scintigraphically. After scintigraphic examination at the end of the twelfth week, the rabbits of each group were sacrificed for an histological examination.