Modernizmin hayaletleri: Türkçe romanlarda logos-merkezcilik
Specters of modernism: logocentrism in Turkish novels
  1. Tez No: 918810
  2. Yazar: ÖZGE ÖZDEMİR AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞÇA POYRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmada Türk modernleşmesinde logos-merkezci düşüncenin izleri sürülecektir. Jacques Derrida, logos-merkezcilik kavramını Batı felsefesinin metafiziksel köken arayışını ifade etmek için kullanmıştır. Derrida'ya göre kökensel kavramlar dışladıklarıyla tanımlandıklarından söz-yazı, varlık-yokluk gibi hiyerarşik olarak düzenlenmiş karşıt ikilikler, Antik Yunan döneminden başlayarak tüm Batı felsefesini biçimlendirmiştir. Bu çalışma, söz konusu hiyerarşik yapıların Türk modernleşme söylemlerini nasıl biçimlendirdiğini edebiyat eserleri aracılığıyla ele alacaktır. Bu amaçla Derrida'nın Batı felsefesinin metafizik varsayımlarını sorgulamak için kullandığı yapısökümcü okuma tekniği kullanılacaktır. İncelemede Ahmet Mithat'ın Felatun Bey ile Rakım Efendi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Sodom ve Gomore ve Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar isimli romanları ele alınacaktır. Her biri Türk modernleşmesinin farklı dönemlerine ait olan bu romanlar karşılaştırmalı olarak analiz edilerek, karşıt ikiliklerin modernleşme süreci boyunca nasıl kullanıldığı ve zamanla nasıl farklılaştığı ortaya konacaktır. Çalışmada, modernleşmenin kavramsal çerçevelerinin tarihsel ve toplumsal bağlamda nasıl değiştiği ve dönüştüğü, edebiyat eserleri aracılığıyla sorgulanacaktır. Hiyerarşik olarak kurulan karşıt ikilik yapıları, ilk terimin ikinci terimi baskılaması ve dışlamasıyla oluşur. Yapısökümcü yaklaşım, bu hiyerarşilerin dayandığı varsayımların doğal ya da evrensel olmadığını, aksine toplumsal olarak inşa edildiğini gösterir. Dolayısıyla, modernleşme süreçlerinde bu yapılar üzerinden şekillenen iktidar dinamiklerinin anlaşılması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will examine the traces of logocentric thought in the process of Turkish modernization. Jacques Derrida used the concept of logocentrism to describe the metaphysical tendencies in Western philosophy that stem from a search for origins. According to Derrida, Western thought has created hierarchical oppositions such as speech-writing and being-absence by defining foundational concepts in opposition to what they exclude. These dualities have constituted the fundamental building blocks of Western philosophy since Ancient Greece and have profoundly influenced modern thought. This study will address how these hierarchical structures have shaped Turkish modernization discourses through literary works. In this context, Derrida's method of deconstruction, which questions the metaphysical assumptions of Western philosophy, will serve as a key tool in analyzing the dualities in texts about Turkish modernization. Ahmet Mithat's Felatun Bey ile Rakım Efendi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu's Sodom ve Gomore, and Oğuz Atay's Tutunamayanlar will play a significant role in this analysis. These novels, each belonging to different periods of Turkish modernization, will be comparatively analyzed to reveal how opposing dualities were used throughout the modernization process and how they transformed over time. The study will explore how the conceptual frameworks of modernization changed and evolved in historical and social contexts through literary works. These structures, where the first term of a hierarchical opposition suppresses and excludes the second term, also open the door to the analysis of power relations. The deconstructive approach shows that the assumptions underlying these hierarchies are not natural or universal but rather socially constructed. Therefore, the dynamics of power shaped through these structures in the processes of modernization will be understood.