Batı Karadeniz Bölgesi ve çevresi akuatik heteroptera (hemiptera) türlerinin ekofaunistik açıdan araştırılması ve bazı fizikokimyasal parametreler ile ilişkilerinin belirlenmesi
Ecofaunistic investigation of aquatic heteroptera (hemiptera) species in the Western Black Sea Region and its surroundings and determination of their relationships with some physicochemical parameters
- Tez No: 918815
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Akuatik heteropterlerin bazı türleri toleransları açısından su kalite indikatörü olarak bilinmekle birlikte bu canlılar sucul ekosistemde besin zinciri açısından önemli rol oynarlar. Bu çalışma kapsamında Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunan sulak alanların heteroptera türleri ile bu alanların fizikokimyasal parametrelerinin bu türlerle ilişkileri ele alınmıştır. Batı Karadeniz Bölgesi ve çevresi göl, gölet, ırmak, dere gibi çok çeşitli sulak habitat tiplerini barındırması ve çok farklı yükseltilere sahip dağlık coğrafyası sebebiyle biyoçeşitlilik bakımından oldukça zengindir. Çalışma alanındaki on iki ilde belirlenen toplam yetmiş bir sulak alanda Temmuz-Eylül 2022, Nisan-Eylül 2023, Nisan-Eylül 2024 tarihleri arasında aylık periyodlar halinde olmak üzere arazi çalışmaları yapılmıştır. Araştırma alanındaki sulak alanlardan alınan su örneklerinin bazı fizikokimyasal parametreleri (ph, sıcaklık, çözünmüş oksijen, tuzluluk, elektriksel iletkenlik) analiz edilerek yerüstü su kirliliği yönetmeliğine göre değerlendirildiğinde pH bakımından bütün lokalitelerin I. sınıf su kalitesine sahip olduğu diğer parametreler bakımından farklı su kalitesi sınıflarına (I-III.) sahip oldukları belirlenmiştir. Bu sulak alanlardaki faunistik kompozisyon araştırmaları sonucunda; Gerromorpha infraordosuna ait Mesoveliidae familyasından 2 tür, Hydrometridae familyasından 1 tür, Veliidae familyasından 2 tür, Gerridae familyasından 8 tür, Nepamorpha infraordosuna ait Nepidae familyasından 2 tür, Micronectidae familyasından 2 tür, Corixidae familyasından 8 tür, Naucoridae familyasından 1 tür, Notonectidae familyasından 5 tür, Pleidae familyasından ise bir tür olmak üzere 32 tür akuatik yarıkanatlı türü/alt türü tespit edilmiştir. Mesovelia vittigera Karadeniz Bölgesi'nden, Mesovelia furcata, Mesovelia vittigera, Velia mariae, Hesperocorixia paralella, Anisops sardeus sardeus ve Notonecta meridionalis Batı Karadeniz Bölgesi'den, Micronecta anatolica anatolica, Hesperocorixia linnaei Orta Karadeniz Bölgesi'nden ve Gerris lacustris, Micronecta griseola, Notonecta maculata İç Anadolu Bölgesi'nden, ilk kez bu çalışmada kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler ile fizikokimyasal parametrelerin aralarındaki korelasyon belirlenmiştir. Akuatik heteropterlerin pH ve çözünmüş oksijen bakımından çok iyi/iyi sınıf suları tercih ettiği, farklı familya gruplarının parametrelere karşı toleranslarının farklı olduğu belirlenerek bu canlıların biyoindikatör olarak kullanılmalarının mevcut su kalitesi çalışmalarını destekleyebilecekleri, suyun korunmasına katkı sağlayabilecekleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Western Black Sea Region and its surroundings are very rich in terms of biodiversity due to its diverse habitat types such as lakes, ponds, rivers and streams and its mountainous geography with very different elevations. Although some species of aquatic heteropterans are known as water quality indicators in terms of their tolerance, these creatures play an important role in the food chain in the aquatic ecosystem. Within the scope of this study, field studies were carried out in a total of seventy-one wetlands determined in twelve provinces in the Western Black Sea Region and its surroundings between July-September 2022, April-September 2023, and April-September 2024. When some physicochemical parameters (pH, temperature, dissolved oxygen, salinity, and electrical conductivity) of the water samples taken from the aquatic areas in the research area were analyzed and evaluated according to the surface water pollution regulation, all localities had class I water quality in terms of pH, but different water quality in terms of other parameters. It was revealed that they had classes (I-III). Two species from the Mesoveliidae family belonging to the Gerromorpha infraorder, one species from the Hydrometridae family, two species from the Veliidae family, eight species from the Gerridae family, two species from the Nepidae family belonging to the Nepamorpha infraorder, two species from the Micronectidae family, eight species from the Corixidae family, one species from the Naucoridae family, five species from the Notonectidae family. A total of 32 species of aquatic hemifish have been identified, including one species and one species from the Pleidae family. Mesovelia vittigera from the Black Sea Region, Mesovelia furcata, Mesovelia vittigera, Velia mariae, Hesperocorixia mesafela, Anisops sardeus sardeus and Notonecta meridionalis from the Western Black Sea Region, Micronecta anatolica anatolica, Hesperocorixia linnaei from the Central Black Sea Region and Gerris lacustris, Micronecta griseola, Notonecta maculata from the Central Anatolia Region were recorded for the first time in this study. The relationship between physicochemical parameters was determined by statistical correlation analysis. It has been determined that aquatic hemiptera prefer very good/good class waters in terms of pH and dissolved oxygen, and that different family groups have different tolerances to parameters, and it has been stated that the use of these creatures as bioindicators can support existing water quality studies and contribute to water protection.