Arı sütünün mikroenkapsülasyonu, karakterizasyonu ve kolorektal kanser hücreleri üzerindeki etkileri
Microencapsulation, characterization and effects of royal jelly on colorectal cancer cells
  1. Tez No: 918814
  2. Yazar: ASLIHAN DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kanser ülkemizde ve Dünyada en sık ölüm nedenlerinden biridir ve kanser türleri arasında kolorektal kanser en sık görülen üçüncü kanserdir. Kanser tedavilerinde günümüzde kemoterapi, radyoterapi vb. geleneksel tedavilerin yanı sıra yardımcı/tamamlayıcı tedavilerin de yeri oldukça önemlidir. Arı ve ürünleri yıllardır insan sağlığını iyi yönde etkilemede oldukça başarılı olmuş doğal ürünlerdir. Çeşitli çalışmalarla hem antikanserojen etkinliği hem de kanser tedavilerinde oluşan yan etkileri gidererek yaşam kalitesini artırdığı gösterilmiştir. Arı sütü (RJ) genç işçi arılar tarafından salgılanan, tüm larvaların hayatlarının ilk üç günü ve kraliçe arının hayat boyu tükettiği besindir. Başlıca bileşenleri su, protein, karbonhidrat, lipitler, mineraller, vitaminler, polifenollerdir. RJ zengin besin içeriği nedeniyle eski çağlardan beri geleneksel tıpta ve fonksiyonel gıda olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bölgesel olarak da içeriği ve aktivitesi değişen RJ'nin antioksidan, antikanserojen, antimikrobiyal vb. birçok biyoaktif özelliği, çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu kapsamda, ülkemizin çeşitli bölgelerinden temin edilen, doğal kaynaklarından RJ'nin antioksidan ve antikanserojen özelliklerinin aydınlatılmasını ve bu biyoaktif özellikleri koruyan, kolorektal bölgede kanser hücrelerinin ölümüne neden olacak dozda ve sürede salımı sağlayan kontrollü ilaç salım sisteminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizin on farklı bölgesinden temin edilen RJ numunelerinin öncelikle total fenolik ve total flavonoid bileşen miktarları ve radikal süpürme kapasiteleri araştırılmıştır. Ek olarak RJ numunelerinin 10-HDA, gallik asit, kuersetin ve kafeik asit bileşenleri kromatografik yöntemlerle belirlenmiştir. Ardından en yüksek biyolojik etkinliğe sahip olan RJ numunesi sodyum aljinat, jelatin ve pektin doğal polimerleri farklı kombinasyonlarda kullanılarak enkapsüle edilmiştir. Tutuklama verimi ve salım dinamikleri değerlendiren optimum mikrokürelerin FE-SEM, XRD, FTIR analizleriyle karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Oluşturulan optimum RJ yüklü mikrokürelerin antikanserojen aktivitesi araştırılmıştır. RJ numuneleri antioksidan kapasitelerinin araştırılması sonucunda ortalama değerler TPC analizi için 96,840,09 mg GAE/100mg, TFC analizi için 3,640,12 mg QE/g, DPPH radikali süpürme kapasitesi için %62,083,84 ve ABTS radikali süpürme kapasitesi için %8,90,01 olarak bulunmuştur. Kromatografik metotlarla kantitatif olarak incelenen bileşenlerden 10-HDA değerleri %0,779-2,362 arasında değişmektedir. Kuersetin miktarı ortalama 0,00560,001 µg/ml bulunmuştur. Kafeik asit yalnız RJ3 numunesinde 0,05630,0001 µg/ml bulunmuştur. Gallik asit ise tüm numunelerde cihazın ölçüm aralığının altında bulunmuştur. Sonuç olarak ülkemizin farklı bölgelerinden temin edilen RJ numunelerinin 10-HDA miktarı, gallik asit ve kafeik asit miktarı belirlenmiştir. Antioksidan aktiviteleri ölçülmüştür. Optimum mikroküre formülasyonu oluşturulup ve karakterizasyon çalışmaları ile gösterilmiştir. RJ'nin antikanserojen aktivitesi tespit edilmiş bu miktarı taşıyan mikrokürelerin antikanserojen aktivitesi değerlendirilmiş, hücre ölüm tipi analiziyle de çalışma desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most common causes of death in our country and in the world and colorectal cancer is the third most common cancer among cancer types. In cancer treatments today, chemotherapy, radiotherapy or similar treatments are used. In addition to traditional treatments, the place of auxiliary / complementary therapies are very important. Bee and its products are natural products that have been very successful in affecting human health in a good way for years. Various studies have shown that it improves the quality of life by eliminating both anticarcinogenic activity and side effects that occur in cancer treatments. Royal jelly (RJ) is secreted by young worker bees and consumed by all larvae for the first three days of their lives and by the queen bee for life. Its main components are water, protein, carbohydrate, lipids, minerals, vitamins, polyphenols. Due to its rich nutrient content, RJ has been used by people since ancient times in traditional medicine and as functional food. Many bioactive properties such as antioxidant, anticarcinogenic, antimicrobial, etc. of RJ, whose content and activity vary regionally, have been proven by various studies. In this context, it is aimed to elucidate the antioxidant and anticarcinogenic properties of RJ from natural sources obtained from various regions of our country and to develop a controlled drug release system that protects these bioactive properties and provides a dose and time release that will cause the death of cancer cells in the colorectal region. With this aim, the total phenolic and total flavonoid component amounts and radical scavenging capacities of RJ samples obtained from ten different regions of our country were investigated. In addition, 10-HDA, gallic acid, quercetin and caffeic acid components of RJ samples were determined by chromatographic methods. Then, the RJ sample with the highest biological activity was encapsulated using sodium alginate, gelatin and pectin natural polymers in different combinations. FE-SEM, XRD, FTIR analyses and characterisation studies of the optimum microspheres were carried out to evaluate the trapping efficiency and release dynamics. The anticarcinogenic activity of the optimum RJ loaded microspheres was investigated. As a result of the investigation of antioxidant capacities of RJ samples, mean values were found as 96,840,09 mg GAE/100mg for TPC analysis, 3,640,12 mg QE/g for TFC analysis, 62,083,84% for DPPH radical scavenging capacity and 8,90,01% for ABTS radical scavenging capacity. Among the components quantitatively analysed by chromatographic methods, 10-HDA values ranged between 0.779-2.362%. The average amount of quercetin was found to be 0.00560.001 µg/ml. Caffeic acid was found 0,05630,0001 µg/ml only in sample RJ3. Gallic acid was found below the measurement range of the device in all samples. As a result, the amount of 10-HDA, gallic acid and caffeic acid content of RJ samples obtained from different regions of our country were determined. Antioxidant activities were measured. Optimum microsphere formulation was created and demonstrated by characterisation studies. The anticarcinogenic activity of royal jelly was determined and the anticarcinogenic activity of microspheres carrying this amount was evaluated and the study was supported by cell death type analysis