Okul müdürlerinin kullandıkları güç merkezi oluşturma oyunları ile etkili okul arasındaki ilişki
Effective school relationship with the power center building games used by school principals
  1. Tez No: 918824
  2. Yazar: FERHAT BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, okul müdürlerinin kullandıkları güç merkezi oluşturma oyunları ile etkili okul arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada; Gencer, Tok ve Ordu (2018) tarafından geliştirilen“Okul Müdürlerinin Kullandıkları Güç Merkezi Oluşturma Oyunları Ölçeği”ve Abdurrezzak ve Uğurlu (2019) tarafından geliştirilen“Etkili Okul Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş ili merkez Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde görev yapan ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise araştırma evreninden“Kolay Ulaşılabilir Örnekleme”yöntemiyle belirlenen 586 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada okul müdürlerinin kullandıkları güç merkezi oluşturma oyunlarının“orta”düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada okulların etkililik düzeyinin ise“yüksek”olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, okulların öğretim şekli değişkenine göre öğretmenlerin güç merkezi oluşturma oyunlarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kariyer basamağı değişkenin“ittifak kurma”ve“imparatorluk kurma”alt boyutlarında, öğretmenlerin güç merkezi oluşturma oyunları ile ilgili görüşleri arasında anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Etkili okul konusundaki öğretmen görüşleri incelendiğinde; okulların öğretim şekli ile ilgili olarak“öğretmenler”ve“veliler”alt boyutlarında, öğrenim durumu ile ilgili olarak“okul ortamı”ve eğitim-öğretim süreci“ alt boyutunda, hizmet yılı ve kariyer basamağı ile ilgili olarak ise ”öğretmenler“, ”öğrenciler“, ”okul ortamı ve eğitim-öğretim süreci“ ve ”veliler" alt boyutlarında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Okul müdürlerinin kullandığı güç merkezi oluşturma oyunları ile etkili okul arasında negatif yönde ve düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre güç merkezi oluşturma oyunların patronluk ve uzmanlık alt boyutlarının etkili okulu pozitif, ittifak ve bütçeleme alt boyutlarının ise etkili okulu negatif etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the relationship between the power base games used by school principals and effective schools. The study employed a relational survey model, one of the quantitative research methods. The“Power Base Games Scale Used by School Principals,”developed by Gencer, Tok, and Ordu (2018), and the“Effective School Scale,”developed by Abdurrezzak and Uğurlu (2019), were used in the research. The study population consisted of middle school teachers working in the Onikişubat and Dulkadiroğlu districts of Kahramanmaraş province. The sample of the study was made up of 586 teachers selected from the population using the“Convenience Sampling”method. The study concluded that the power base games employed by school principals were at a“moderate”level. It was also found that the effectiveness level of schools was“high.”According to the research results, there was a significant difference in teachers' perceptions of power base games based on the variable of the schools' type of education. A significant difference was also identified in teachers' opinions about power base games in the sub-dimensions of“building alliances”and“establishing empires”based on the variable of career stages. In the teachers' perspectives on effective schools, significant differences were found in the“teachers”and“parents”subdimensions of the teaching method variable, in the“school environment”and“education-teaching process”subdimensions of the education level variable, and in the“teachers,”“students,”“school environment and education-teaching process,”and“parents”subdimensions of the service years and career level variables. A significant negative relationship was found between the power-centralization strategies used by school principals and effective schools, with a low level of correlation. According to the analysis, it was determined that the sub-dimensions of bossing and expertise positively affected effective schooling, while the sub-dimensions of alliance and budgeting negatively affected effective schooling.