Dijitalleşmenin istihbarat yönetimi üzerine etkisi: Siber istihbarat
The effect of digitalization on intelligence management: Cyber intelligence
  1. Tez No: 918823
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İRDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
21. Yüzyılda ekonomik, politik ve kültürel süreçleri belirleyen en önemli olgu küreselleşmedir. Bugün gelinen noktada küreselleşme ile sınırlar belirsizleşmiş ve karmaşıklaşan ilişki ağları ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede güvenlik alanı da çok önemli dönüşümler geçirmiştir. Dijitalleşmenin hızlanması ve teknolojinin gelişmesi süreci ulusal güvenliği sağlamada farklı bir yaklaşım sunmuştur. Bu çalışmanın amacı, dijitalleşmenin istihbarat yönetimi üzerindeki etkisini analiz ederek siber istihbaratın siber güvenlikteki rolünü kapsamlı bir şekilde ele almaktır. Çalışmada dijitalleşmenin güvenlik paradigmasını dönüştürmesi, istihbarat süreci ile ilişkisi ve ortaya çıkan siber tehditlerin siber istihbarat ile siber güvenliğin sağlanması noktasında ulusal güvenliğe nasıl katkıda bulunduğu aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın varsayımı; dijitalleşmenin geleneksel istihbarat yönetiminde köklü değişimlere yol açtığı, etkili güvenlik stratejilerinin benimsenmesinde siber alanın güvenliğinin hayati önem taşıdığı, dijitalleşme ile ortaya çıkan güvenlik risklerine ve tehditlerine karşı daha proaktif, dinamik ve hızlı mücadelede siber istihbaratın rolünün önemli olduğu ve ulusal güvenlik stratejisinin etkinliğini artırdığıdır. Bu tez çalışması metodolojik olarak nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi ve karşılaştırmalı analiz yönteminden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important phenomenon in the economic, political and cultural dimensions of the 21st century is globalization. With today's globalization, relationship networks that have become unclear and complicated have emerged. This unity has brought about very important transformations in the field of security. The acceleration of digitalization and technological developments have presented a different approach to ensuring national security. The aim of this study is to generally address the role of cyber intelligence in cyber security by making a comprehensive analysis of digitalization on intelligence management. In the study, the transformation of digitalization into the security paradigm, the relationship with the intelligence process and how the emerging cyber threats contribute to national security in return for cyber intelligence and cyber security begin to be conveyed. Preparation of the study; Digitalization has led to improvements in traditional intelligence development, cyberspace security is of vital importance in the adoption of an effective security strategy, the role of cyber intelligence is important in a more proactive, dynamic and rapid fight against security risks and threats that arise with digitalization, and the national security strategy is increased. This thesis study was carried out methodologically by using content analysis and comparative analysis methods, which are qualitative research methods.