Targeted diagnostics: Bioconjugation via maleimide chemistry for magnetic resonance imaging
Hedefli tanı: Manyetik rezonans görüntüleme için maleimit kimyasıyla biyokonjugasyon
- Tez No: 918829
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tedaviye başlamadan önce erken ve doğru tanı koymak, kanser gibi karmaşık ve hızla ilerleyen hastalıklar için kritik öneme sahiptir. Ancak, geleneksel görüntüleme yöntemleri her zaman hastalıklı dokuları teşhis etmek için yeterli duyarlılığı sağlayamaz. Antikorların biyospesifik özelliklerinden yararlanılarak geliştirilen yeni nesil tanı ajanları, hedefe yönelik görüntülemede çığır açıcı bir rol oynamaktadır. Son yıllarda antikor-ilaç konjugatları (ADCs) alanındaki ilerlemeler, hedefe yönelik görüntüleme ajanlarının üretilmesi için bir temel oluşturmaktadır. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), yüksek çözünürlük sağlayan, iyonlaştırıcı radyasyon içermeyen ve doku farklılıklarını net bir şekilde gösteren güvenli ve etkili bir invaziv olmayan (girişimsel olmayan) tanı yöntemi olarak kanser gibi hastalıkların teşhisinde güçlü bir araçtır. ADC'lere dayalı MRG kontrast ajanları, kanserli dokuları hedef alarak yüksek kontrastlı görüntülerin elde edilmesini mümkün kılarken, algılama duyarlılığının daha da artırılması gerekliliği doğmaktadır. Bu iyileştirme, tanısal doğruluğu artırır ve görüntülemeyi daha hassas hale getirerek yanlış pozitif sonuçların oluşumunu önemli ölçüde azaltır. Bu çalışmada, hedefe yönelik bir MRG kontrast ajanı olarak kullanılmak üzere trastuzumab (Tmab) bazlı bir hedefleme grubu ve polietilen glikol (PEG) içeren yenilikçi bir antikor-polimer konjugatı tasarlanmıştır. Zincir sonunda maleimit grubu ve yan zincirlerinde metal şelatörler içeren bir polimer, tiol grupları içeren bir antikorla konjüge edilerek istenen antikor-polimer konjugatı (APC) elde edilmiştir. Tez, bu konjugatın sentezini, karakterizasyonunu, in-vitro çalışmalarını ve ön MRG incelemelerini rapor etmektedir. Çalışma, hedefe yönelik kontrast ajanlarının tanı doğruluğunu artırmayı amaçlamakta ve kanser teşhisinde yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early and accurate diagnosis before starting the treatment is critical for complex and rapidly progressing diseases such as cancer. However, conventional imaging methods do not always provide sufficient sensitivity to diagnose diseased tissues. New-generation diagnostic agents developed using the biospecific properties of antibodies play a groundbreaking role in targeted imaging. Advances in recent years in the field of antibody-drug conjugates (ADCs) provide the basis for producing targeted imaging agents. Magnetic resonance imaging (MRI), a secure and efficient non-invasive diagnostic method that provides high resolution, no ionizing radiation, and clearly shows tissue differences, is a powerful tool for diagnosing diseases such as cancer. While MRI contrast agents based on ADCs enable the acquisition of high-contrast images by targeting cancerous tissues, there is a need to further improve the sensitivity of the detection. This increases diagnostic accuracy and makes imaging more sensitive, significantly reducing the occurrence of false positives. In this study, an innovative antibody-polymer conjugate based on trastuzumab (Tmab) as a targeting group, and polyethylene glycol (PEG) was designed to be used as a targeted contrast agent in MRI. A polymer containing a maleimide group at chain-end and metal chelators as side chain residues was conjugated with a thiolated antibody to obtain the desired antibody-polymer conjugate (APC). The thesis reports the synthesis, characterization, in-vitro studies, and preliminary MRI investigations. The study aims to improve the diagnostic accuracy of targeted contrast agents and offers an innovative approach to cancer diagnosis.