Depolama süresince farklı dozlarda putresin uygulamasının, kiraz meyvelerinin bazı kalite özellikleri ve biyoaktif bileşik içerikleri üzerine etkisi
Effect of different doses of putresin application on some quality traits and bioactive compound contents of cherry fruits during storage
  1. Tez No: 918846
  2. Yazar: İSA YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜTTALİP GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, kiraz meyvelerinin depolama sırasında karşılaşılan kalite kayıplarını minimize etmek ve biyoaktif bileşiklerin korunmasını sağlamak amacıyla farklı konsantrasyonlarda putresin (0,5, 1,0 ve 1,5 mM) uygulamaları kullanılarak meyveler muhafaza edilmiştir. Çalışma kapsamında, kiraz meyveleri +4 °C sıcaklık ve %90 bağıl nem koşullarında 30 gün boyunca muhafaza edilmiş ve her 10 günde bir gerçekleştirilen analizlerle depolama sürecindeki fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal kalite değişiklikleri detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmada, ağırlık kaybı, çürüme oranı, meyve sertliği, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TEA), pH ve renk özellikleri (L*, a*, b*, kroma, Hue°) gibi fiziksel ve kimyasal kalite parametreleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, organik asit ve fenolik bileşik içerikleri gibi biyokimyasal özellikler de analiz edilmiştir. Putresin uygulamalarının, kontrol grubundaki meyvelerle karşılaştırıldığında kalite parametreleri üzerinde önemli etkiler sağladığı tespit edilmiştir. Kontrol grubundaki meyvelerde, depolama süresi boyunca ağırlık kaybı, çürüme oranı, SÇKM ve TEA değerlerinde belirgin artışlar gözlemlenmiştir. Buna karşın, organik asit ve fenolik bileşik içeriklerinde kayda değer azalmalar meydana gelmiştir. Ancak, putresin uygulanan meyvelerde bu olumsuz değişiklikler önemli ölçüde sınırlandırılmıştır. 1,5 mM putresin dozu ağırlık kaybını (%2.15) ve çürüme oranını (%0.89), 0,5 mM putresin dozuda SÇKM değerini (%19.52) en aza indirerek kalite parametrelerinin korunmasında en başarılı sonuçları sağlamıştır. Bunun yanı sıra, putresin uygulanan meyveler, renk stabilitesini, pH dengesini ve biyoaktif bileşik içeriklerini kontrol grubuna kıyasla daha iyi muhafaza etmiştir. 0.5 mM putresin dozu en iyi solunum değerini (12.81 mg CO2/kg/h) verirken, 1.5 mM putresin dozuda en yüksek asitlik değerini (TEA: %1.21) vererek kalite parametrelerini korumuştur. Organik asitlerde en yüksek değeri 1.5 mM putresin uygulaması ile malik asit (11.49 g/kg) verirken, Fenolik bileşiklerde ise en yüksek değeri 1.5 mM putresin uygulaması ile gallik asit (98.13 mg/100g) vermiştir. Araştırma sonuçları, putresin uygulamalarının hasat sonrası süreçlerde kullanılabilirliğini destekler niteliktedir. Bu uygulamaların, kiraz meyvelerinin depolama süresi boyunca ticari değerlerini artırabileceği ve kalite kayıplarını önemli ölçüde azaltabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, cherry fruits were preserved using putrescine applications at different concentrations (0.5, 1.0, and 1.5 mM) to minimize quality losses during storage and to ensure the retention of bioactive compounds. The cherries were stored at +4 °C and 90% relative humidity for 30 days, with detailed analyses conducted every 10 days to evaluate the physical, chemical, and biochemical quality changes during storage. The study assessed physical and chemical quality parameters, including weight loss, decay rate, fruit firmness, soluble solids content (SSC), titratable acidity (TA), pH, and color properties (L*, a*, b*, chroma, Hue°). Additionally, biochemical properties such as organic acid and phenolic compound contents were analyzed. The results demonstrated that putrescine applications had significant effects on quality parameters compared to the control group. In the control group, noticeable increases in weight loss, decay rate, SSC, and TA were observed during storage, alongside significant decreases in organic acid and phenolic compound contents. However, these adverse changes were substantially mitigated in fruits treated with putrescine. The 1.5 mM putrescine dose was the most effective in minimizing weight loss (2.15%) and decay rate (0.89%), while the 0.5 mM dose best preserved SSC (19.52%), thereby maintaining quality parameters. Moreover, fruits treated with putrescine exhibited better preservation of color stability, pH balance, and bioactive compound contents compared to the control group. The 0.5 mM dose provided the best respiration rate value (12.81 mg CO2/kg/h), while the 1.5 mM dose resulted in the highest acidity value (TEA: 1.21%). Among organic acids, malic acid reached its highest value (11.49 g/kg) with the 1.5 mM putrescine application, while phenolic compounds, specifically gallic acid, were highest (98.13 mg/100g) in the same treatment. The findings of this study support the potential use of putrescine applications in postharvest processes. These treatments can enhance the commercial value of cherries during storage and significantly reduce quality losses.